Trendy designu WordPress (2003 až 2020)

Trendy designu WordPress (2003 až 2020)

Trendy designu WordPress (2003 až 2020)
СОДЕРЖАНИЕ
02 июня 2020

Když první verze WordPress byla dodána v květnu 2003, měl průlomové designové funkce pro čas a definoval první šarži trendů WordPress v oblasti designu designu, která má přijít. Vyskytly se vysoce inteligentní zalomení řádků, pěkné textury a schopnost bloggerů přidat odkazy na své blogrolly.


Pamatujete si blogrolly? Bylo to před 16 lety hodně. Každý, kdo byl kdokoli, se připojoval k jiným blogerům a doufal, že odkazy získají na oplátku.

Dnes jsou blogroll minulostí. V roce 2020 máme tvůrce stránek a blokové úpravy, díky nimž může kdokoli vytvářet a přizpůsobovat web WordPress – není vyžadován žádný kód.

Jak jsme se sem dostali? Abychom pochopili, co je dnes WordPress, podívejme se, jak se témata WordPress vyvíjí za posledních 16 let.

Trendy designu WordPress

Trendy designu motivů WordPress v letech 2003–2020

První výchozí téma WordPress (nápověda: nebyl to Kubrick)

Když bylo v roce 2003 vydáno WordPress 0,71-zlato, přišlo s výchozím nastavením b2layout.

Šablona byla v té době základní a ideální pro blogování. Měl jednoduchý záhlaví a černý postranní panel. Musíte si pamatovat, že rychlost internetu byla v té době relativně pomalá a jednoduchý design motivu WordPress byl nejen načten dostatečně rychle, ale byl snadno upravitelný ve srovnání s konkurenční blogovací platformou Moveable Type.

WordPress Design z b2layout

Boční panely: Opora časných blogů

Boční panely byly důležitou součástí raného webového designu, protože se designéři pokusili přijít na to, jak navrhnout web – a návrh motivu WordPress nebyl výjimkou. Postranní lišty se budou promítat po mnoho let, krátce zmizí ve dvaceti třinácti a vracejí se ve dvaceti čtrnácti.

V prvních dnech trendů designu motivů WordPress umožňovaly postranní panely blogerům hrdě zobrazovat jejich blogroll. S vydáním WordPress 0.7 a jeho Správce odkazů, blogeři mohli lépe spravovat své blogrolly a automaticky je přidávat na postranní panel.

Základní šablona, ​​která byla dodána s WordPress, dostala facelift pro WordPress 1.2. Nové barevné schéma bylo nádechem čerstvého vzduchu – příjemná změna oproti dříve temnému tématu.

WordPress Téma Classic

WordPress 1.2 představoval architekturu pluginů poprvé, což vývojářům umožnilo rozšířit funkčnost jejich motivového návrhu a sdílet své pluginy s rodící se komunitou WordPress.

V roce 2004 byl WordPress novým dítětem v blocích blogů – a něco zábavného pro lidi, kteří si rádi přizpůsobili hraní s kódem. Tito tech důvtipní bloggerové se nadšeně zapojili do pluginů a celkově přispěli k rozvoji WordPressu hlášením chyb, poskytováním zpětné vazby a žádáním o nové funkce.

Vývojáři jádra WordPress byli všichni dobrovolníci a sami používali WordPress pro své blogy. Jako otevřený zdrojový projekt byla zpětná vazba vítána a povzbuzována – a umožňovala uživatelsky orientovaný přístup k vývoji WordPress, který byl na rozdíl od jiných blogovacích platforem v té době.

�� Rychlé mezikusy: Další informace o tom, jak se uživatelské rozhraní WordPress změnilo, si můžete prohlédnout vývoj uživatelského rozhraní WordPress..

The Kubrick éra: 2005-2010

V roce 2005, WordPress 1.5 představil flexibilní nový systém témat. Témata byla rozdělena do různých oddílů a souborů, což uživatelům dávalo větší kontrolu nad tím, jak přizpůsobili své weby.

Například běžné prvky webu, jako jsou záhlaví, zápatí a postranní panely, byly rozděleny do vlastních souborů. Uživatelé mohli provést změnu pouze jednoho souboru (tj. Home.php nebo comments.php) a okamžitě je vidět všude.

WordPress 1.5 také ohlašoval začátek dlouhodobé Kubrickovy éry. Obecně uznáván jako první skutečné výchozí téma pro WordPress, Kubrick předvedl sílu nového systému témat.

WordPress Téma Kubrick

Michael Heilemann vytvořil jednoduchou šablonu modrého a bílého blogu a pro svou dobu byl design pozoruhodný. Se svými zaoblenými rohy, vlastní hlavičkou a dvěma bílými sloupy – včetně širokého pro sloupky a tenčího pro postranní lištu – Kubrick byl špičkou!

Kubrick byl prvním flexibilním tématem, které fungovalo hned s mnoha zásuvnými moduly. V letech 2005 až 2010 to byla také přední strana WordPress, díky čemuž se v příštích letech stala hlavní oporou trendů v designu motivů WordPress..

Prémiová témata: Šťastná nehoda

WordPress Theme Repository byl spuštěn v roce 2008, umožňuje blogerům stahovat bezplatná témata WordPress a nahrávat a sdílet vlastní návrhy motivů. Úložiště bylo něco jako ukázka designu motivů WordPress, což uživatelům umožnilo vidět, jak si ostatní přizpůsobovali WordPress a napínali omezení platformy.

Úložiště motivů WordPress

Brian Gardner byl jedním z takových bloggerů, kteří se snažili posunout hranice toho, co WordPress mohl udělat. Stáhl témata, provedl vlastní přizpůsobení a poté nahrál své aktualizované návrhy do úložiště, aby je mohli ostatní využívat zdarma.

To vedlo k požadavkům na přizpůsobení. Nejprve mu bloggerové zaplatili $ 25 – 50 $ za změnu věcí, jako jsou barvy. Brzy však dostával žádosti o složitější úpravy. Jak později řekl podcastu StudioPress.fm, dělal "peníze na dovolenou" a byla to zábava ve srovnání s jeho nudnou prací na stole.

Věci se změnily, když ho realitní agent požádal o přizpůsobení svého blogu. Brian šel dál a dál, vytvářel návrh motivu WordPress, který by mohl fungovat jako titulní stránka, takže by vypadal spíš jako web než blog.

Agent to však odmítl s tím, že chtěl pouze základní blog. Brian byl rozdrcen.

Spíše než příkop navrhl, napsal o tom blogový příspěvek a zeptal se jeho následovníků, zda vlastní téma bylo něco, o co by měli zájem koupit. Odpověď byla drtivě pozitivní. Brian nazval jeho téma designem téma Revoluce.

V roce 2009, Revoluce byla rebranded k tomu, co víme jako dnes – StudioPress.

Vzestup a vzestup přizpůsobení WordPress

V průběhu let 2008 a 2009 byly spuštěny prémiové tematické obchody a projekty zaměřené na WordPress a objevila se vlna nových webových stránek s návody, které nabízejí kódové hacky a nápady pro přizpůsobení designu motivů, které byste v kodexu nenalezli. Byla to zcela nová éra trendů v designu motivů WordPress – zmocnění uživatele.

Mezi těmito místy s návody byly ThemeShaper.com. ThemeShaper, původně založený Ianem Stewartem, byl místem, kde se Ian mohl podělit o své tematické téma. Tématický však byl víc než jen téma – pro Iana to byla příležitost dozvědět se, jak tematický systém WordPress fungoval a sdílet jeho poznatky s komunitou..

Tematický

Jak si vzpomíná Jeff Chandler WP Tavern of Ian and Thematic, rok 2008 byl "divoký západ vývoje témat a každý, kdo pravidelně sdílel techniky rozvoje témat, se stal vlivným členem komunity."

Vznik tematických rámců

Bylo to tentokrát, se kterým Brian Gardner spolupracoval Nathan Riceová na spusťte Genesis, jeden z prvních Rámce motivů WordPress. Tyto rámce umožnily vývojářům vytvářet témata, která sdílejí společnou kódovou základnu, a poskytují knihovnu kódů a základní architekturu pro témata, která uživatelům umožňovala vkládat různé návrhy na začátek. Tak jako Brian řekl podcastu StudioPress.fm:

"Jakmile jsme postavili Genesis a představili tuto myšlenku a koncept komunitě WordPress, lidé do ní zakoupili. Očividně jsme měli docela dobré sledování prostřednictvím StudioPress a mě osobně. Tento druh přechodu od samostatných témat k současnému systému Genesis a systému dětských témat, který s ním přichází."

Genesis framework

Brzy se objevily další tematické rámce, například Thesis. Tyto rámce označily vývojový krok vpřed ve vývoji tématu WordPress, který Joost de Valk Yoasta se dokonale shrnul v příspěvku ThemeShaper zpět v roce 2009:

"Chris Pearson’s Thesis a Ian Stewart’s Thematic mohou směřovat (trendy designu motivů WordPress) směrem, kam by měly směřovat: téma, které v podstatě už není tématem, je to nástroj pro rozvržení."

WordPress 3.0: Bod obratu

V roce 2010 bylo vydání WordPress 3.0 významným krokem vpřed ve vývoji platformy. Díky funkcím včetně vlastních typů příspěvků, lepších vlastních taxonomií a vlastních pozadí, záhlaví a nabídek se WordPress stal plnohodnotným systémem správy obsahu, nejen jednoduchou platformou pro blogování..

WordPress 3.0 přišel s Twenty Ten, oficiálně ukončil Kubrickovu vládu jako výchozí téma a pro každý rok předznamenával tradici nového výchozího tématu, což byl velký milník pro trendy designu motivů WordPress.

WordPress Téma Design dvacet deset

Přizpůsobitel motivu

Do roku 2012 se vývoj designu motivů WordPress pohyboval ustáleným tempem. Nyní, když komerční podniky investovaly do růstu WordPress, vyvíjely prémiová témata s více funkcemi a funkcemi, které uživatelům umožňovaly snadnější přizpůsobení prostřednictvím panelů v administraci WordPress.

Během této doby byl Theme Customizer představen pro WordPress 3.4. Program přizpůsobení motivů umožňuje uživatelům provádět základní změny témat, jako jsou barvy a pozadí, a před jejich živým zobrazením zobrazit náhled.

Přizpůsobitel motivu

Citlivý design a mobilní

Přibližně tentokrát rostl v popularitě responzivní design, protože stále více lidí pomocí svých smartphonů přistupovalo k webu. Dvacet dvanáct bylo první plně reagující výchozí motiv vytvořený s mobilním prvním rozložením, takže si ho můžete prohlédnout na jakémkoli zařízení velikosti, od chytrých telefonů až po velké HiDPI / sítnice.

Dvacet dvanáct bylo také zvláštní z jiného důvodu – bylo to první výchozí téma, které přichází se speciální šablonou domovské stránky, spíše než nutit uživatele, aby zobrazovali blogové příspěvky na domovské stránce.

Téma dvacet dvanáct

Vznik témat tvůrce

Přizpůsobení WordPress kolem této doby se začalo snazší. Díky přizpůsobiteli motivů a mnoha webům, které publikovaly návody o tom, jak přizpůsobit WordPress, mohli uživatelé na svých stránkách provádět jakékoli změny..

Jediným problémem bylo, že uživatelé stále potřebovali určité znalosti CSS a PHP, pokud chtěli přizpůsobení nad rámec pokročilého nastavení k dispozici s mnoha tématy současně.

To se změnilo v roce 2013, kdy se objevili tvůrci stránek – a nejznámější v té době bylo Divi.

Téma Divi

Tvůrce stránek Divi Elegant Themes byl průkopnický. Umožňuje uživatelům přetahovat různé sekce na stránce a ovládat každý aspekt webu, od barev a písem po záhlaví a zápatí. Je dodáván s různými předem připravenými rozvrženími a lze jej snadno integrovat s WooCommerce. Byl citlivý a mohl být použit k zobrazení obrázků a videa v plné šířce.

Divi byl okamžitý úspěch – 965 komentářů k oznámení dokázat to! Poprvé si mohl kdokoli vytvořit web, aniž by se musel dotknout jediného řádku kódu.

Svět trendů návrhu motivů WordPress se do této chvíle vyvinul z schopnosti přetahovat widgety, přetahovat stránky a nyní přetahovat motivy.

Témata časopisů

Zastavme se na chvilku a přetočíme hodiny zpět do roku 2009.

Tématické úložiště bylo stále docela nové, ale rostlo. Uživatelé stahovali téma a přispívali svými vlastními návrhy motivů.

Současně rostla také obliba prémiových témat WordPress. Ve srovnání s bezplatnými tématy v úložišti nabízí prémiová témata pokročilé funkce. A co je důležitější, nejednalo se o blogovací témata. Úložiště motivů bylo skvělé místo ke stažení motivu – pokud jste chtěli blog.

Začala tedy nová kapitola v trendech designu motivů WordPress – témata časopisů, která lidem umožňovala provozovat sofistikovanější blogy a zpravodajské weby s více obsahem, než umožňuje tradiční rozložení blogu. Mezi tyto typy témat často patřil reklamní prostor, který přitahoval uživatele, kteří chtěli vydělat peníze prostřednictvím svého webu.

Příklad motivu časopisu:Zaměřte téma

Témata časopisů byla přirozeným vývojem témat blogů, která uživatelům umožňovala většinu kategorií, značek a formátů příspěvků.

Rychlý posun vpřed do roku 2014 a výchozí téma WordPress konečně dostihlo. Dvacet čtrnáct představovalo elegantní, moderní a krásně vytvořený responzivní design, který umožnil komukoli změnit svůj web na časopis.

Podívejte se na dvacet čtrnáct v akci:Téma dvacet čtrnáct

Témata podnikání a portfolia

V roce 2015, kdy WordPress pokračoval v rozvoji plnohodnotného redakčního systému, dalším přirozeným vývojem byla témata podnikání a portfolia. Lidé začali používat WordPress k napájení svých obchodních a agenturních stránek – a dokonce i firemních webů – zatímco nezávislí uživatelé používali WordPress k prezentaci svých portfolií.

nejoblíbenější dostupné téma v této době bylo Avada, které je dnes stále nejoblíbenějším tématem na ThemeForest.com.

�� Což je lepší: Avada, Divi nebo téma X?

ThemeForest, uvedený na trh v roce 2006, pomohl pohánět prémiová témata WordPress. ThemeForest poskytoval tržiště, kde si uživatelé mohli kupovat témata, a zároveň poskytoval místo, kde mohli vývojáři a agentury prodávat své výtvory.

Téma Avada

Mezitím byly postranní panely méně časté v obchodních tématech, které měly tendenci představovat horizontální a vrstvený design podobný Zelle téma na obrázku níže. Popularita postranních lišt klesala s vývojem responzivního designu (postranní panely byly obtížné pro zobrazení na menších zařízeních). Návrhy bez postranních panelů podobné výchozímu motivu Dvacet třináct byly stále populárnější.

zelle téma

To bylo také v době, kdy minimální, ploché vzory, jako je Byt od Themify, se staly populární mezi trendy designu WordPress.

Téma Flatify

Víceúčelová témata

Do roku 2015 byla víceúčelová témata věcí – a ThemeForest bylo místo, kde je bylo možné najít. Šíření víceúčelových témat bylo bezpochyby důsledkem popularity obrovského trhu ThemeForestu, ale také nezávislých prémiových tematických obchodů. ThemeIsle’s populární téma Neve je například díky mnoha vestavěným šablonám nesmírně přizpůsobitelné a ideální pro použití na jakémkoli místě.

ThemeIsle

Tato víceúčelová témata umyvadla typu „vše kromě kuchyně“ sbírala spoustu různých možností do jednoho tématu na pozadí, zatímco na front-endu byla představena spousta různých vzorů..

Podobně jako u rámců motivů lze tento typ návrhu motivu WordPress nakonfigurovat pro mnoho různých účelů. Stejným motivem můžete vytvořit web elektronického obchodu, obchodní web nebo portfolio jednoduše aktualizací panelu voleb motivu.

Například zde jsou jen některé z nich BeTheme’s 400+ ukázek:

BeTheme

Zpočátku tato témata obsahovala veškerou nezbytnou funkčnost potřebnou k tomu, aby téma fungovalo uvnitř samotného tématu. Pak ale začali sdružovat doplňky třetích stran, aby zvládli jakékoli další funkce. Populární balíčky by obsahovaly prémiové téma jako Avada + Slider Revolution + Visual Composer.

Doplňky pro vytváření stránek, jako je Visual Composer (nyní WPBakery Page Builder), byly často spojovány s prémiovými tématy, což uživatelům umožňovalo přizpůsobit svá témata na front-endu a živé změny náhledů.

Celá obrazovka a hlavičky hrdinů

Do roku 2016 se záhlaví zvětšovalo a odvážněji. Zpočátku byli fullwidth a pak se stali fullscreen a představoval posuvné obrázky nebo videa.

Tento trend v širší komunitě webdesignu se odrazil v populárních prémiových tématech WordPress, včetně Avada, X Theme, Bridge a BeTheme, které všechny nabízely návrhy na celou obrazovku a záhlaví hrdinů, jako je níže uvedené téma Salient.

Téma Salient

Nika témata

Do roku 2017 vyvíjeli ThemeForest a menší nezávislí vývojáři prémiových témat specializovaná témata. Zatímco víceúčelová témata umožnila uživatelům – často implementátorům – vytvářet jakýkoli druh webu WordPress, specializovaná témata obsluhovala konkrétní odvětví.

Církve, charitativní organizace, hudebníci, osobní trenéři, životní trenéři, právnické kanceláře, realitní makléři – pojmenujte to, pro to bylo zvláštní téma.

Téma Eduma

Tato témata byla dodávána s funkcemi, které byly užitečné pro konkrétní účely. Například hudební přehrávače pro kapely, nástroje pro získávání finančních prostředků pro neziskové organizace a dokonce i správa stolů pro sportovní kluby.

Téma Splash

Dnes: tvůrci stránek a editor bloků

A teď jsme v tématech pro stavitele a sloučení Gutenbergu do jádra WordPress.

Program Visual Composer byl po určitou dobu doplňkem pro vytváření a přetahování stránek pro návrh motivů WordPress – ThemeForest a jeho sdružování témat to zajistilo. Divi je dalším velmi populárním řešením pro uživatele, kteří chtějí rychle vytvářet webové stránky.

A ano, v průběhu let existovalo mnoho dalších podobných nástrojů pro vytváření stránek. Beaver Builder a v poslední době Elementor umožnili uživatelům i vývojářům vytvářet složité weby pomocí drag and drop. A teď si můžete dokonce stáhnout témata a šablony Elementoru.

�� Elementor, Beaver Builder nebo Divi? Což je nejlepší?

Nové platformy webových stránek, jako je Squarespace a Wix, zpochybnily dominanci WordPress jako světově nejoblíbenější CMS. Faktem je, že tito konkurenti nabízejí uživatelsky přívětivé vytváření a přetahování stránek, které jádro WordPressu prostě nemá. No, mělo to až do WordPress 5.0.

WordPress 5.0 a sloučení Gutenberg projekt do kódu WordPress je pokusem WordPress o dohrání, a tak se může obrátit na uživatele, kteří nyní očekávají funkčnost vytváření stránek na webových platformách.

Editor bloků Gutenberg

Jak WordPress.org vysvětluje:

"Gutenberg je víc než jen editor. Je to také základ, který ve WordPressu způsobí revoluci v přizpůsobování a vytváření stránek."

Gutenberg (a témata kompatibilní s Gutenberg) nabízí úpravy a vytváření bloků založené na blocích, které uživatelům umožňují vytvářet blogové příspěvky (alespoň prozatím). Blok je jakýkoli jednotlivý prvek obsahu – obrázek, odstavec textu nebo video z YouTube – a tyto bloky lze vkládat, konfigurovat a pohybovat kolem a vytvářet tak rozvržení příspěvků..

Aktuální výchozí dvacet dvacet bylo navrženo tak, aby předvedlo sílu editoru bloků. Obsahuje vlastní styly pro všechny výchozí bloky a na rozdíl od mnoha výchozích témat WordPress, které vyhovovaly jednomu účelu (např. Blogování, časopisy), může být dvacet dvacet přizpůsobeno pro použití na široké škále webových stránek, od portfolií a firemních webů až po blogy a jiné než zisky.

dvacet dvacet

Co bude dál pro editor bloků? Projekt je stále v aktivním vývoji jako samostatný plugin, s plány na pokračování v rozvoji projektu tak, aby poskytoval větší zážitek ze vytváření stránek napříč WordPress, nejen příspěvky.

Závěr

V průběhu let se objevilo mnoho různých trendů designu motivů WordPress a WordPress jako platforma prošla od roku 2003 dlouhou cestu. Nyní mohou uživatelé díky vývoji řešení pro vytváření stránek ovládat všechny aspekty designu svých stránek..

Kam půjde návrh témat WordPress v příštích letech? Kdo ví. Editor bloků je stále nový a má dlouhou cestu. Tvůrci stránek se stali normou a nabízejí přizpůsobení, o kterém mohli uživatelé před 16 lety jen snít.

Mezitím, rozhraní WordPress REST API znamená cokoli jde – WordPress je zcela nerozpoznatelný na oddělených webech, dokonce i statická řešení WordPress se objevují sem a tam.

Jaké jsou vaše předpovědi pro budoucnost trendů designu motivů WordPress? Dejte nám vědět v komentářích níže.

Obrazové kredity:

Nezapomeňte se připojit k našemu havarijnímu kurzu při urychlení vašeho webu WordPress. Pomocí několika jednoduchých oprav můžete zkrátit dobu načítání až o 50–80%:

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Это интересно
    Adblock
    detector