Použití teorie barev v designu webových stránek

Použití teorie barev v designu webových stránek

Použití teorie barev v designu webových stránek
СОДЕРЖАНИЕ
02 июня 2020

V dřívějším příspěvku jsme diskutovali o konceptu teorie barev ve způsobu, jakým se týká bílého nebo negativního prostoru.


Teorie barev nám říká, že různé barvy spolupracují – nebo ne – ze specifických důvodů. (Podrobnější definici teorie barev najdete v dokumentaci tento článek z NYU.)

I když možná nepřemýšlíte o tom, jak barva ovlivní ty, kteří navštíví váš blog, během procesu webového designu to designér považuje za velmi kritickou součást vytváření perfektního webu.

Jak nás barva cítí

Podívejte se na tento barevný blok:

žlutá

Jak se po tom cítíš?

A co tento blok:

modrý

Cítili jste se jinak při pohledu na příklad A, než když jste se dívali na příklad B?

Pokud ano, není divu.

 • Žlutá je elektrická, energizující.
 • Světle modrá uklidňuje.

Barva záleží. Všichni máme instinktivní psychologické souvislosti s určitými barvami. Některé z nich jsou společné psychologické souvislosti s barvou, zatímco jiní jsou individuální asociace vytvořené v kontextu našich životů. I použitý odstín bude mít vliv. Měkčí odstín modré vyvolává uklidňující pocity, zatímco silné odstíny označují sílu.

Tři kategorie barev

Pravděpodobně jste se dozvěděli o teorii barev během základní umělecké třídy; je pravděpodobné, že jste na to hodně zapomněli, pokud nepracujete v grafickém designu!

Barevné kolo obsahuje tři typy barev:

 1. Hlavní
 2. Sekundární
 3. Terciární

Primární barvy nelze vytvořit smícháním jiných barev dohromady.

Sekundární barvy jsou tvořeny smícháním dvou základních barev: modrá a žlutá tvoří zelenou, červená a žlutá oranžovou.

Terciární barvy jsou odvozeny kombinací primární a sekundární barvy: modrozelené nebo červenooranžové.

Weboví návrháři používají tyto typy barev k vyvolání pocitů při navrhování blogu.

Doplňkové barvy

Abyste zvládli design, musíte také pochopit, jaké barvy spolu vypadají dobře. Doplňkové barvy se nacházejí na protilehlých stranách barevného kola od sebe. Při společném použití tyto barvy kontrastují proti sobě a dávají vašim vzorům živý vzhled. Tyto doplňkové barvy lze také použít ke zvýšení specifického pocitu nebo k navrácení dalších pocitů na hlavní emoce, které chcete dát svému návštěvníkovi. Například můžete použít červená tlačítka na výzvě k akci, abyste vyjádřili naléhavost a zkombinovali ji s greeny v celém rozvržení, abyste svým návštěvníkům poskytli pocit bezpečí.

Můžete použít nástroj jako Kalkulačka barev na webu Sessions College najdete perfektní dvojici doplňkových barev pro svůj návrhový projekt.

Vytvořte náladu svého blogu barvou

Chcete vědět, jaké barvy jsou spojeny s jakým druhem pocitů? Zde je užitečný průvodce:

 • Červené – Teplý, elektrický, energizující. Skvělé jako přízvuk pro vytváření pohybu.
 • Modrý – Uklidňující, síla, profesionální. S tímto stínem dobře fungují stránky pro cestování nebo relaxaci.
 • Žlutá – Vzrušující a elektrické. Příliš mnoho může způsobit rozptýlení na webu, takže jej použijte pro akcenty.
 • oranžový – elektrické; Prohlížeče však tento odstín zobrazují odlišně, takže se na něj musí zaměřit jako na přízvuk. Zelená – Cool, uklidňující, profesionální; skvělé pro weby odkazující na přírodu, finance, podnikání.
 • Černá – Síla a síla. Zatímco černá byla použita jako hlavní barva ve webdesignu, může být také namáhavá pro oči čtenáře.
 • Šedá – Lze použít pro sílu, klid, sílu, autoritu. Skvělý odstín pro začlenění do většiny ostatních barev; šedá se dnes hodně používá při webdesignu.
 • Bílý – I když se to může zdát jako zbytečná barva webdesignu, nezapomeňte, co jsme řekli o bílém nebo negativním prostoru. Vaši čtenáři potřebují bílé oblasti, aby se zbytek stránek soustředil. Bez tohoto prázdného prostoru vaše čtenáře pravděpodobně přemoci a pravděpodobně se odvrátí.

Několik příkladů použité teorie barev

Abychom vám ukázali, jak se při vývoji webových stránek používá teorie barev, je lepší než nabídnout několik vizuálů?

Snad nejslavnějším příkladem webu, který používá modrou barvu k vyvolání pocitu bezpečí a důvěry, je Facebook:

Použití teorie barev ve webdesignu: Facebook

Přírodní probuzení, zdravý životní časopis, který používá kombinaci zelených a modrých k tomu, aby čtenáře uvedl do klidného, ​​energického rámce mysli. K dispozici je také malé stříkance pomeranče na podporu akce.

Přírodní probuzení

Oi Polloi je web s elektronickým obchodem, který využívá různé zářivé barvy k tomu, aby zákazníky vtáhl do svého obchodu. Zpočátku se jejich barevné schéma může zdát chaotické, ale odrůda je záměrná: představuje širokou škálu značek dostupných v jejich obchodě.

Oi Polloi

Závěrečná rada

Pokud váš web nedosahuje požadované trakce, je součástí vašeho problému dobrá barva šance. Udělejte si čas, abyste opravdu pochopili, co chcete, aby lidé po vstupu na váš web cítili, a pak vytvořte nový design, který používá barvy vybrané k vyvolání těchto pocitů.

Další pomoc se základy blogování naleznete v našich článcích 5, které se týkají skvělého designu blogu a úplného průvodce, jak začít blog..

Nezapomeňte se připojit k našemu havarijnímu kurzu při urychlení vašeho webu WordPress. Pomocí několika jednoduchých oprav můžete zkrátit dobu načítání až o 50–80%:

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Это интересно
  Adblock
  detector