פסיכולוגיה צבעונית בשיווק: איך הצבעים משפיעים על החלטות הקנייה (מה אומרים הנתונים)

פסיכולוגיה צבעונית בשיווק: איך הצבעים משפיעים על החלטות הקנייה (מה אומרים הנתונים)

פסיכולוגיה צבעונית בשיווק: איך הצבעים משפיעים על החלטות הקנייה (מה אומרים הנתונים)
СОДЕРЖАНИЕ
02 июня 2020

באילו צבעים אתה משתמש בהודעות המיתוג והשיווק שלך? כי בין אם אתה מבין זאת ובין שלא, פסיכולוגיית הצבעים בשיווק משפיעה באופן מודע על החלטות הקנייה של אנשים המבקרים באתר שלך..


פסיכולוגיית הצבעים היא תחום מחקר מרתק ויש המון מחקר על האופן בו הצבעים משפיעים על שיווק ומיתוג. צבעים שונים משפיעים על מצבי הרוח והרגשות שלנו בדרכים שונות, וגם הם ממלאים תפקיד משמעותי בכל הקשור לגיבוש דעה על מותג או מוצר..

על פי מחקר אחד של החוקרת סטיאנדרה סינג על ההשפעה של פסיכולוגיית הצבעים בשיווק [1]:

"אנשים ממציאים את דעתם תוך 90 שניות מהאינטראקציה הראשונית שלהם עם אנשים או מוצרים. כ- 62-90 אחוז מההערכה מבוססת על צבעים בלבד. אז שימוש מושכל בצבעים יכול לתרום לא רק להבדיל בין מוצרים למתחרים, אלא גם להשפיע על מצבי רוח ורגשות – באופן חיובי או שלילי – ולכן, ליחס למוצרים מסוימים.."

זה רק מחקר שבדקתי בפסיכולוגיית הצבעים בשיווק – חפרתי 20 נוספים כדי לברר כיצד הצבעים משפיעים על רכישות ומה אפשר לעשות כדי לשפר את ההמרות שלך..

פסיכולוגיה צבעונית בשיווק

מוכנים לגלות מה אומרים המומחים על פסיכולוגיית הצבעים בשיווק? בואו נסתכל על המחקר.

הפסיכולוגיה של הצבע

ראשית, בואו לחקור את המדע והתיאוריה שמאחורי פסיכולוגיית הצבעים, כך שיהיה לכם בסיס להבנה כיצד זה חל על שיווק.

מדוע אנו מעדיפים צבעים מסוימים?

לכל אחד יש צבע אהוב, אך ללא ספק הפופולרי ביותר הוא הצבע כחול, ללא קשר למין או גיל, על פי המחקר של מנהל העיצוב הראשי של מיקרוסופט, ג’ו הולוק. [2].

כפי שמסביר הלוק:

"למרות שמחקרים מסוימים העלו כי כחול יכול לייצג רגשות עצובים או לא מאושרים, אנשים נוטים לאהוב את הגוון של הכחול (וכדומה לצבעים) מכיוון שיש להם השפעה מרגיעה ומרגיעה.."

אבל מדוע רוב האנשים מעדיפים כחול על פני צבעים אחרים? ישנן שלוש תיאוריות רחבות בפסיכולוגיה צבעונית בשיווק:

 1. ביולוגיה
 2. מגדר
 3. תיאוריית Valence אקולוגית

1. ביולוגיה

כמה מחקרים מציעים בסיס ביולוגי ואבולוציוני מדוע בני האדם פיתחו העדפות צבע מסוימות, שחוזרות להיסטוריה האנושית הקדומה.

על פי מחקר אחד, מה שאנחנו יודעים על בחירת הצבעים של הצרכנים [3]:

"החוקרים הציעו כי יתכן שנוסחו אסוציאציות צבעוניות בתחילת ההיסטוריה האנושית כאשר האדם קישר כחול כהה ללילה, ולכן, פסיביות וצהוב בהיר לאור שמש ועוררות. עד היום צבעים מגניבים, כמו כחול וירוק, נחשבים לצבעים מרגיעים וחומים, כמו אדום וכתום, נחשבים לעוררים.."

בהמשך לכך, "צייד-אסוף" התיאוריה מציעה שנוכל לחפש לאבותינו הקדומים רמזים מדוע גברים מעדיפים כחול ונשים מעדיפות ורוד. התיאוריה מספרת כי מאחר ונשים קיבלו משימה לאסוף אוכל, המוח הנשי התפתח להתכופף על פירות בשלים, צהובים או עלים אכילים בין העלווה הירוקה [4].

במילים אחרות, נשים פיתחו העדפה לצבעים ורודים אדמדמים מכיוון שצבעים אלה קשורים להישרדות.

2. מגדר

על פי תורת הסכימה המגדרית, ההורים והחברה, באופן כללי, מקנים לילדים סטראוטיפים מגדריים מיום היוולדם.

כפי שמסבירים החוקרים ונסה לובו וג’ודי ס. דלואש ב”יפה “בוורוד: ההתפתחות המוקדמת של העדפות צבע מגדריות-סטריאוטיפיות [5]:

"מכיוון שהורים מקיפים בנות עם חפצים ורודים ובנים עם חפצים כחולים, תינוקות עשויים לפתח העדפה לצבעים אלה על סמך היכרות.."

יתרה מזאת, הם מציעים אפשרות אחרת היא:

"

… ברגע שילדים מזדהים עם מין מסוים, הם מחפשים מידע הקשור למגדר ובוחרים צעצועים וצבעים הקשורים בדרך כלל למין זה."

LoBue ו- DeLoache בדקו את התיאוריות שלהם על 192 ילדים בני 7 חודשים עד 5 שנים. התוצאה? לתינוקות לא היו העדפות צבע, ולא העדיפו לא ורוד או כחול.

עם זאת, בסביבות גיל 2-3 שנים, כאשר ילדים מתחילים להבין ולדבר על מגדר, בנות היו נוטות יותר להעדיף ורוד ובנים נוטים יותר לא לאהוב ורוד – מה שמציע לילדים לחפש צבעים הקשורים למין שלהם ככל שהם מתבגרים..

פסיכולוגיה צבעונית בשיווק - תינוק לובש חיתול ורוד.

3. תורת הערכיות האקולוגית

תיאוריית הערכיות האקולוגית מספקת נטייה לניואנס יותר מדוע אנשים בעלי העדפות צבע מסוימות. החוקרים סטיבן א. פאלמר וקארן ב. שלוס מציעים במחקרם, תיאוריית ערכיות אקולוגית של העדפת צבע אנושי, "העדפות צבע נובעות מהתגובות הרגשיות הממוצעות של אנשים לחפצים הקשורים בצבע" [6].

במילים אחרות:

"ככל שהאדם מקבל הנאה רבה יותר וחיובית מחוויות עם אובייקטים של צבע נתון, כך האדם נוטה לאהוב את אותו צבע."

לדוגמה, אנשים נוטים לאהוב צבעים הקשורים מאוד לחפצים שהם אוהבים (למשל בלוז עם שמיים בהירים ומים נקיים) ולא אוהבים צבעים הקשורים מאוד לחפצים שהם לא אוהבים (למשל חום עם צואה ואוכל רקוב).

מדוע לצבעים יש משמעויות שונות?

על פי פסיכולוגיית הצבעים בשיווק, משמעויות לעתים קרובות משויכות לצבעים ספציפיים. לדוגמה:

 • כחול הוא אמון
 • כתום הוא פריט מכירה
 • ירוק הוא ידידותי לסביבה

אלה הן משמעויות הקשורות בדרך כלל המקובלות בדרך כלל בתרבות המערבית. אבל על מנת חלקים בעולם ולאנשים שונים, אפילו באותה מדינה, צבע עשוי להיות דבר אחד לאדם אחד ויש לו משמעות שונה לחלוטין למישהו אחר.

ישנם שלושה גורמים כלליים המשפיעים על אופן ההקשר של המשמעויות לפסיכולוגיית הצבעים בשיווק:

 1. תרבות
 2. ניסיון
 3. הקשר

1. תרבות

מחקרים רבים [7] [8] ניסו לסווג את האופן בו תרבויות שונות מגיבות לצבעים מסוימים. מקובל כי התרבות שאתה גדל בה ממלאת תפקיד באופן שאתה מפרש את המשמעות של צבע.

לדוגמה, מותג שבסיסו בארה”ב עשוי לבחור בלבן כדי להראות כי חומר הניקוי הכביסה הטבעי שלהם הוא בטוח וטהור. Purex, למשל, משתמש בבקבוק לבן ותווית כחולה בעיקר, במאמץ לעורר אמון.

עם זאת, בסין, לבן הוא צבע חסר מזל [9]. לאמיתו של דבר, הרבה אנשים סינים עונדים הלוויות לבנות.

פסיכולוגיה צבעונית בשיווק - אריזת פורקס.

הנה כמה דוגמאות נוספות למשמעויות צבעוניות חוצה תרבויות:

 • במדינות המערב צהוב בדרך כלל מייצג חום ועידוד, אך בצרפת הוא מייצג קנאה ובגידה.
 • ברוב מדינות המערב, ירוק מייצג כסף וחיים חדשים, אך בכמה תרבויות דרום אמריקאיות הוא יכול לייצג מוות.
 • במדינות רבות, סגול מייצג תמלוגים ועושר, אך באיטליה סגול הוא צבע חסר מזל שמייצג את המוות.
 • ברוב מדינות המערב ורוד נחשב לצבע נשי הקשור קשר הדוק לאהבה, ואילו בקוריאה זה לעתים קרובות מסמל אמון.

כשאתה בוחר צבעים לקמפיינים השיווקיים שלך, במיוחד כאשר אתה ממקד לקהלים חדשים במדינות אחרות, חשוב לקחת בחשבון את הקונוטציות שיש לצבע [10].

2. ניסיון

בדומה לתיאוריית הערכיות האקולוגית, אנשים חווים חוויות שונות עם צבעים בהתאם לסוג העבודה שהם מבצעים ותחומי העניין שלהם, אשר בתורם יכולים להשפיע על המשמעות שהם הצמידו לצבע מסוים. לדוגמה:

 • כחול: גולשים שמבלים זמן רב באוקיינוס ​​עשויים לשייך כחול לתחושת רוגע או התרגשות.
 • אדום: מנתחים המבלים זמן בבתי הקולנוע עשויים לראות את הצבע אדום ולשייך אותו לדם ולהרגיש חי. ואילו חקלאי עם בוסתן עשוי לקשר אדום לתפוחים.
 • ירוק: אנשים שאוהבים לטייל עשויים לשייך ירוק לחיק הטבע ורגשות הבריאות והרווחה.

כפי שמסבירה סטינדרה סינג במחקרה, השפעת הצבע על השיווק [11]:

"מכיוון שחוויות צבע שונות מאדם לאדם, לא ניתן לדעת כיצד אדם אחר חווה צבעים. החוויה של אדם אחד של נתח אדום יכולה להיתפס באופן שונה מאדם אחר."

אז כשאתה מתכנן את לוח הצבעים של האתר שלך או מתכנן את מסעות הפרסום השיווקיים הבאים שלך, שקול פסיכולוגיית צבע בשיווק. חשבו על דמוגרפיה היעד שלכם, מה הם אוהבים ולא אוהבים, משרות ותחביבים, ואיזה אסוציאציות הם עשויים להיות עם הצבעים שבחרתם..

3. הקשר

על פי תורת הצבעים בהקשר, לצבעים אין משמעות אוניברסאלית. במקום זאת, יש להם משמעויות שונות בהקשרים שונים [12].

לדוגמה, בהקשר של תחבורה, צהוב עשוי לגרום לך להאט. אורות צהובים, אוטובוסים של בתי ספר צהובים, שלטי תשואה צהובים, קלטת זהירות צהובה – כולם משדרים את זה "משמעות."

אך בהקשר אחר, צהוב עשוי לעורר ביטחון וחיוביות. המפתח כאן הוא הקשר.

מחקר רב התמקד בצבע אדום ובמשמעויות השונות שיכולות להיות לו בהקשרים שונים, כולל:

 • תפקוד צבע ופסיכולוגיה: השפעת האדום על השגת ביצועים [13] – מחקר זה בוחן את ההשפעה של צבע אדום על אנשים שמסיימים משימות, כמו בדיקות.
 • השפעת הצבע האדום על האטרקטיביות העצמית הנחשבת [14] – מחקר זה בודק מחקרים על השפעה אדומה על האופן בו אנשים רואים את האטרקטיביות שלהם.
 • הצבע האדום תומך בתגובות להימנעות מאוכל לא בריא [15] – האם הצבע אדום יכול להרתיע אנשים מאכילת אוכל לא בריא? מחקר זה בוחן את השאלה הזו.

כיצד משפיעה פסיכולוגיה צבעונית על השיווק

כעת, לאחר שיש לך בסיס איתן בפסיכולוגיית הצבעים, בואו נראה כיצד משתמשים בהן בשיווק.

דוגמה פופולרית לפסיכולוגיה צבעונית בשיווק היא קוקה קולה. אחרי הכל, החברה נתקעה בוואריאציות של סמלי אדום, לבן ושחור מזה 130 שנה.

הנה קוקה קולה המיתוג האחרון, שהחברה השתמשה בה מאז 2016.

המיתוג של קוקה קולה.

השימוש של קוקה קולה בצבעי מותג פשוטים הוא למעשה די חכם. במדינות מערביות כמו ארצות הברית, אדום מעורר תחושות של נוחות, אהבה וחום. קוקה קולה לעיתים קרובות מעוררת געגועים בשיווק שלה, למשל עם ה- המשך השימוש בסנטה קלאוס משנות השלושים בשיווק חג.

מחקרים נוספים מראים מדוע תיאוריית הצבעים חשובה וכיצד פסיכולוגיית הצבעים ממלאת תפקידים מרכזיים בשיווק. על פי מחקר שערכה מזכירות מזכירות הצבעים הבינלאומית בסיאול [16]:

 • 92.6% מהנשאלים אמרו שהם שמים יותר חשיבות לגורמים חזותיים בעת רכישת מוצרים.
 • רק 5.6% אמרו כי התחושה הגופנית דרך תחושת המגע חשובה ביותר. שמיעה וריח משכו כל אחד מהם 0.9 אחוזים.
 • כשנשאלו לקירוב לחשיבות הצבע בקניית מוצרים, 84.7% האמינו כי צבע מהווה יותר ממחצית מבין הגורמים השונים החשובים לבחירת מוצרים.

החשיבות של פסיכולוגיית הצבעים במיתוג והכרת המותג

לבני אדם קשה לחווט ולהעדיף מותגים שמוכרים מייד. למעשה, מחקרים המשתמשים ב- MRI מצאו שמות חזקים מעוררים פעילות חזקה במוחנו [17], מה שהופך את הצבע לאלמנט קריטי בעת יצירת אישיות או זהות של המותג..

על פי מחקר אחר שנערך על ידי אוניברסיטת לויולה, מרילנד, צבע מגדיל את הכרת המותג בעד 80%. החוקרת דיאן א. מיר מעריכה כי [18]:

"כתוצאה מכך, יצרני מוצרים מסוימים פנו לפסיכולוגים צבעוניים ומומחי מותג כדי לגלות דרכים חדשניות ומעניינות להשתמש בצבע כדי להבדיל בין מוצריהם לבין מוצרים של אחרים, וביקשו הגנה על שמם כמו גם זהות הצבע שלהם באמצעות רישום סימן מסחרי.."

פסיכולוגיה צבעונית בשיווק היא גורם קריטי במראה הוויזואלי של אריזות מוצרים, סמלי לוגו, עיצוב אתרים וחברות משתמשות בצבעים במגוון דרכים, דרך זהות המותג שלהם, שיווק דיגיטלי ותוכן, אריזה, מדיה חברתית ואפילו דפי נחיתה. ופרסום.

הנה כמה דרכים שמותגים משתמשים בצבע בשיווק:

1. הדגש את התרבות או הדימוי של מותג, מוצר או שירות

אנשים מבינים וסומכים על מידע לא מילולי הרבה יותר מהר מאשר רמזים מילוליים. השימוש בצבע הנכון פירושו שתוכלו לתקשר מושגים מופשטים כמו אמון, התרגשות או בהירות במהירות רבה יותר מאשר בפועל.

אפל, למשל, ממקדת את המיתוג שלה בפשטות, באורח החיים ובאינדיבידואליות. זה מיוצג על ידי פשטות הלוגו של החברה והשימוש הנדיב בלבן בעיצובים המייצגים (לפחות במדינות המערב) שלווה, טוהר וניקיון..

לוח הצבעים הלבן של אפל.

2. בידול מהמתחרים

כאשר אתה מחליט על צבע, נתח את מתחרות המפתח שלך ומוצרים אחרים העשויים לשבת ליד המוצר שלך בתוצאות חיפוש.

עם זאת, קחו בחשבון שמחקרים מסוימים טוענים שחשוב שמותגים חדשים יבחרו בצבעים שמבטיחים בידול ממתחרים מבושרים (למשל, אם כל התחרות משתמשת בירוק, תבלטו עם צהוב) [19].

3. צור נראות למוצרים שונים

אם יש לך מוצר השונה משמעותית מההיצע האחר שלך, בחירת צבע שונה יכולה להפריד בין קווי מוצרים שונים.

לדוגמה של Lay משתמשת בצהוב הקלאסי עבור הצ’יפס המקורי שלה ובמגוון צבעים אחרים כדי להבדיל טעמים.

מנות השבבים של לימון צ’ילה, למשל, הם אדום עמוק המייצג את התבלין. שבבי המנגל ברובם שחור, מה שמזכיר ללקוחות את קווי הגריל השחורים. הצרכנים מבינים באופן אינטואיטיבי את ההיבטים של כל טעם המבוסס אך ורק על צבע השקית.

פסיכולוגיית צבעים בשיווק - צבעי מנות השבבים של Lay.

חברות מסוימות הרחיקו לכת צבעי סימנים מסחריים הקשורים באופן ספציפי למוצר שלהם. לדוגמה, טיפאני’ס סימנה מסחרי מסחרי כחול ביצה של רובין ו’אדום קוקה ‘מוגן מפני חברות אחרות במשקאות קלים..

שילובי צבעים לשימוש, המרות & בדיקה

אין הנחיות ברורות לבחירת צבעים בכל מה שקשור לפסיכולוגיית הצבעים בשיווק. הצבעים שאתה משתמש בהם יהיו תלויים לחלוטין בגורמים שבדקנו לעיל – הקהל שאליו אתה רוצה לפנות (כלומר גברים לעומת נקבות, אהביהם ולא אהביהם) והמשמעות שאתה רוצה להעביר (תוך התחשבות בתרבות הקהל שלך, בחוויה שלהם , וההקשר של ההודעה שלך).

למרבה המזל, בעולם הדיגיטלי אתה לא צריך להשאיר שום דבר למקריות. בדיקת A / B שילובי צבעים שונים יכולים לעזור לך לקבוע אילו צבעים מושכים את הקהל שלך ולהמיר.

דוגמה פופולרית לאופן בו שינוי צבע פשוט יכול להשפיע על המרות המחקר של Hubspot על לחצני קריאה לפעולה. חברת השיווק בחנה שתי גרסאות של דף נחיתה עם כפתורים ירוקים ואדומים.

פסיכולוגיה צבעונית בשיווק - בדיקת כפתורי קריאה לפעולה.

הגרסה עם הכפתור האדום ביצעה 21% את הדף עם הכפתור הירוק. לא הוחלף תוכן אחר בדף, אלא צבע הכפתור.

כדאי לציין שהדף עם הכפתור הירוק הוא ברובו ירוק, והכפתור הירוק הוא צבע משלים, ואילו הכפתור האדום מנוגד למיתוג הירוק של הדף..

מדוע זה משנה? כי אנשים זוכרים דברים בולטים. עיקרון פסיכולוגי זה ידוע בשם אפקט הבידוד [20]. בעיקרון, כאשר מספר אובייקטים דומים מקובצים זה לזה, קרוב לוודאי שזו שתבלוט כמו אגודל כואב (כלומר זה שצבעו שונה).

אז בפעם הבאה שאתה מעצב דף נחיתה לקמפיין שיווקי, אל תשכח את אפקט הבידוד ופסיכולוגיית הצבעים בשיווק. בחירת צבע מנוגד עבור ה- CTAs עשויה לעזור בהגברת שיעור ההמרות שלך.

צפה בקהל שלך כדי למצוא את הצבעים שלך

מציאת ערכת הצבעים המושלמת לשיווק שלך כרוכה יותר מסתם בחירת הצבעים המועדפים עליך. חשוב להסתכל על פני העדפותיך האישיות שלך ולשקול את קהל היעד שלך – המגדר, התרבות והניסיון שלהם, ואיזו משמעות הם עשויים לייחס באופן מודע להודעות השיווק שלך..

לכן חשוב לפחות הבנה בסיסית של פסיכולוגיית הצבעים בשיווק, כך שאם השיווק שלך לא מכה את האקורד הנכון עם הקהל שלך, אתה יכול לזהות במהירות אם צבע עשוי להיות גורם.

לבסוף, כשמדובר בבחירת צבעים לאסטרטגיה השיווקית שלך, תמיד בדוק וללמוד מהתוצאות שלך! בדיקת A / B יכולה לעזור לקבוע את הצבעים הטובים ביותר לשיווק שלך, ולהשפיע לטובה על הכנסותיך.

אל תשכח להצטרף לקורס ההתרסקות שלנו בנושא זירוז אתר וורדפרס שלך. עם כמה תיקונים פשוטים, אתה יכול להפחית את זמן הטעינה שלך אפילו ב 50-80%:

פריסה, הצגה ועריכה מאת קרול ק.

הפניות:

[1] https://www.emerald.com/insight/content/doi/10.1108/00251740610673332/
[2] http://www.joehallock.com/?page_id=1281
[3] https://www.deepdyve.com/lp/emerald-publishing/what-we-know-about-consumers-color-choices-wzmtODhZup
[4] https://www.deepdyve.com/lp/springer-journal/pink-and-blue-the-color-of-gender-NNadhZGNLu
[5] https://www.deepdyve.com/lp/wiley/pretty-in-pink-the-early-development-of-gender-stereotyped-colour-Stnx0j5GIg
[6] https://www.pnas.org/content/107/19/8877
[7] https://www.deepdyve.com/lp/american-psychological-association/color-preferences-are-not-universal-5l241ccUoa
[8] https://www.deepdyve.com/lp/wiley/ecological-effects-in-cross-cultural-differences-between-u-s-and-w0qnNmzdp1
[9] https://www.chinahighlights.com/travelguide/culture/lucky-numbers-and-colors-in-chinese-culture.htm

[10] https://www.globalme.net/blog/colours-across-cultures
[11] https://www.deepdyve.com/lp/emerald-publishing/impact-of-color-on-marketing-eDaeeWlTsr
[12] http://socialpsychonline.com/2016/06/color-psychology-importance-context/
[13] https://www.deepdyve.com/lp/american-psychological-association/color-and-psychological-functioning-the-effect-of-red-on-performance-3gHS1gCx3F
[14] https://www.deepdyve.com/lp/wiley/the-effect-of-red-color-on-perceived-self-attractiveness-QNe39CNZ1O
[15] https://www.deepdyve.com/lp/american-psychological-association/the-color-red-supports-avoidance-reactions-to-unhealthy-food-tAaQE4b01J
[16] https://www.colorcom.com/research/why-color-matters
[17] https://www.sciencedaily.com/releases/2006/11/061128083022.htm
[18] https://www.tourolaw.edu/lawreview/uploads/pdfs/27_2/9.pdf
[19] https://www.verticalresponse.com/blog/psychology-of-color-marketing/
[20] https://en.wikipedia.org/wiki/Von_Restorff_effect

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Это интересно
  Adblock
  detector