Värvipsühholoogia turunduses: kuidas mõjutavad värvid ostuotsuseid (mida andmed ütlevad)

Milliseid värve kasutate oma kaubamärgi- ja turundussõnumites? Sest kas saate sellest aru või mitte, mõjutab värvipsühholoogia turunduses alateadlikult teie veebisaiti külastavate inimeste ostuotsuseid.


Värvipsühholoogia on põnev uurimisala ja seal on palju uuringuid selle kohta, kuidas värvid mõjutavad turundust ja kaubamärki. Erinevad värvid mõjutavad meie tujusid ja emotsioone erineval viisil ning mängivad olulist rolli ka kaubamärgi või toote kohta arvamuse kujundamisel.

Teadlase Satyendra Singhi ühe uuringu järgi värvipsühholoogia mõjust turundusele [1]:

"Inimesed mõtlevad 90 sekundi jooksul pärast nende esialgset suhtlemist inimeste või toodetega. Ligikaudu 62–90 protsenti hinnangust põhineb ainult värvidel. Niisiis võib värvide heaperemehelik kasutamine aidata kaasa mitte ainult toodete eristamisele konkurentidest, vaid ka tujude ja tunnete mõjutamisele – positiivselt või negatiivselt – ning seetõttu ka teatud toodetesse suhtumisele.."

See on vaid üks uurimus, mida vaatasin värvipsühholoogias turunduses – ma kaevasin üles veel 20, et saada lisateavet selle kohta, kuidas värvid mõjutavad oste ja mida saate teha oma konversioonide parandamiseks.

Värvipsühholoogia turunduses

Kas olete valmis uurima, mida eksperdid räägivad värvipsühholoogia kohta turunduses? Vaatame uurimistööd.

Värvuse psühholoogia

Esiteks uurime värvipsühholoogia taga olevaid teadusi ja teooriaid, et teil oleks alust mõista, kuidas see turunduses kehtib.

Miks eelistame teatud värve??

Kõigil on lemmikvärv, kuid ülekaalukalt populaarseim on sinine värv, olenemata soost või vanusest, vastavalt Microsofti peamise disainijuhi Joe Hallocki uuringutele [2]..

Nagu Hallock selgitab:

"Ehkki mõned uuringud on väitnud, et sinine võib kujutada tundeid, mis on kurvad või mitte õnnelikud, kipuvad inimesed sinise tooni (ja ka värve) armastama, kuna neil on rahustav ja lõõgastav toime."

Kuid miks eelistavad enamik inimesi sinist teiste värvidega võrreldes? Turunduses on värvipsühholoogias kolm laia teooriat:

 1. Bioloogia
 2. Sugu
 3. Ökoloogilise valentsi teooria

1. Bioloogia

Mõned uuringud viitavad bioloogilisele ja evolutsioonilisele alusele, miks inimestel on välja kujunenud teatud värvieelistused, mis ulatuvad tagasi varasesse inimajaloosse.

Ühe uuringu „Mida me teame tarbijate värvivalikust [3] kohaselt:

"Teadlased on väitnud, et värvide seosed võisid olla kujunenud inimajaloo alguses, kui inimene seostas öösel tumesinist ja seetõttu passiivsust ning erkkollast päikesevalguse ja ärritusega. Tänapäevani peetakse jahedaid värve, näiteks sinist ja rohelist, rahustavaks ning sooje, näiteks punast ja oranži, värve."

Lisaks sellele "jahimeeste kogunema" teooria soovitab otsida vihjeid oma varajastelt esivanematelt, miks mehed eelistavad sinist ja naised eelistavad roosat. Teooria väidab, et kuna naiste ülesandeks oli toitu koguda, arenesid naise aju rohelise lehestiku sisse küpsete, kollaste puuviljade või söödavate lehtede sisse [4].

Teisisõnu arendasid naised punakasroosade värvide eelistamist, kuna neid värve seostatakse ellujäämisega.

2. Sugu

Soolise skeemi teooria kohaselt levitavad vanemad ja ühiskond üldiselt lastele soolisi stereotüüpe alates nende sünnist.

Nagu uurijad Vanessa LoBue ja Judy S. DeLoache selgitavad ajakirjas Pretty in pink: sooliste stereotüüpide värvieelistuste varajane kujunemine [5]:

"Kuna vanemad ümbritsevad tüdrukuid roosade esemetega ja poisid sinised esemeid, võivad imikud tuttavuse põhjal eelistada neid värve."

Lisaks soovitavad nad veel ühte võimalust:

"

… kui lapsed samastuvad kindla sooga, otsivad nad sooga seotud teavet ja valivad mänguasjad ja värvid, mida selle sooga tavaliselt seostatakse."

LoBue ja DeLoache testisid oma teooriaid 192 lapse kohta vanuses 7 kuud kuni 5 aastat. Tulemus? Imikutel polnud värvieelistusi, eelistades ei roosa ega sinist.

Ligikaudu 2–3-aastaselt, kui lapsed hakkavad soost aru saama ja rääkima, eelistavad tüdrukud roosamat ja poisid pigem roosat – poistele soovitatakse vanemaks saades otsida nende sooga seotud värve.

Värvipsühholoogia turunduses - laps kannab roosat mähet.

3. Ökoloogilise valentsi teooria

Ökoloogilise valentsuse teooria pakub nüansseeritumalt seda, miks inimestel on teatud värvieelistused. Teadlased Stephen E. Palmer ja Karen B. Schloss pakuvad oma uurimuses välja inimese värvieelistuse ökoloogilise valentsuse teooria, mis "värvieelistused tulenevad inimeste keskmisest afektiivsest reageeringust värviga seotud objektidele" [6].

Teisisõnu:

"Mida rohkem naudingut ja positiivset mõju inimesele teatud värvi objektidega saadud kogemustest saab, seda rohkem inimesele see värv kipub meeldima."

Näiteks kipuvad inimestele meeldima värvid, mis on tugevalt seotud objektidega, mis neile meeldivad (nt selge taeva ja puhta veega sinakas), ning ebameeldivad värvid, mis on tugevalt seotud objektidega, mis neile ei meeldi (nt pruun koos väljaheidetega ja mädanenud toit).

Miks on värvidel erinev tähendus??

Värvipsühholoogia kohaselt on turunduses tähendused sageli seotud konkreetsete värvidega. Näiteks:

 • Sinine on usaldus
 • Oranž on müügiartikkel
 • Roheline on keskkonnasõbralik

Need on läänes kultuuris üldiselt aktsepteeritud tähendused. Kuid selleks, et maailma eri paigus ja erinevate inimeste jaoks isegi ühes ja samas riigis võiks värv tähendada ühele inimesele ühte asja ja kellegi teise jaoks täiesti teistsugust tähendust.

Värvipsühholoogia tähenduste kinnistamisel turunduses on kolm üldist tegurit:

 1. Kultuur
 2. Kogemus
 3. Kontekst

1. Kultuur

Arvukad uuringud [7] [8] on püüdnud klassifitseerida viisi, kuidas erinevad kultuurid reageerivad teatud värvidele. On üldtunnustatud seisukoht, et kultuur, milles üles kasvanud, mängib rolli värvi tähenduse tõlgendamisel.

Näiteks võib USA-s asuv kaubamärk valida valge, et näidata nende looduslike pesupesemisvahendite ohutust ja puhtust. Usalduse tekitamiseks kasutab Purex näiteks valget pudelit ja valdavalt sinist etiketti.

Kuid Hiinas on valge värv õnnetu värv [9]. Tegelikult kannavad paljud hiinlased matuseid valgena.

Värvipsühholoogia turunduses - Purexi pakendid.

Siin on veel mõned näited kultuuridevahelise värvitähenduse kohta:

 • Lääneriikides tähistab kollane üldiselt soojust ja rõõmu, Prantsusmaal aga kadedust ja reetmist.
 • Enamikus lääneriikides tähistab roheline raha ja uut elu, kuid mõnes Lõuna-Ameerika kultuuris võib see tähendada surma.
 • Paljudes riikides tähistab lilla autoritasu ja rikkust, kuid Itaalias on lilla õnnetu värv, mis tähistab surma.
 • Enamikus lääneriikides peetakse roosa naiselikuks värviks, mis on tihedalt seotud armastusega, samas kui Koreas sümboliseerib see sageli usaldust.

Turunduskampaaniate jaoks värvide valimisel, eriti kui sihite uusi sihtrühmi teistes riikides, on oluline arvestada varjunditega, mis värvil võivad olla [10].

2. Kogemus

Sarnaselt ökoloogilise valentsusteooriaga on inimestel erinevad kogemused värvidega, sõltuvalt tehtud töö tüübist ja huvidest, mis omakorda võib mõjutada tähendust, mille nad konkreetsele värvile omistasid. Näiteks:

 • Sinine: Surfajad, kes veedavad palju aega ookeanis, võivad sinist seostada rahuliku või virgutava tundega.
 • Punane: Operatsioonisaalides aega veedavad kirurgid võivad näha punast värvi ja seostada seda verega ning tunda end elusana. Viljapuuaiaga põllumees võib punast seostada õuntega.
 • Roheline: Inimesed, kellele meeldib matkata, seostavad rohelist õues ning tervise ja heaolutundega.

Nagu Satyendra Singh selgitas oma uurimuses „Värvi mõju turundusele” [11]:

"Kuna värvikogemused on inimestel erinevad, pole võimalik teada saada, kuidas teine ​​inimene värve kogeb. Ühe inimese kogemust punase värvusega võib tajuda teisiti kui teist inimest."

Seetõttu kaaluge oma veebisaidi värvipaleti või järgmiste turunduskampaaniate kavandamisel turunduses värvipsühholoogiat. Mõelge oma sihtrühmale, mis neile meeldib ja mis ei meeldi, töökohti ja hobisid ning milliseid seoseid võivad nad teie valitud värvidega seostada.

3. Kontekst

Värvikonteksti teooria kohaselt ei oma värvid universaalset tähendust. Selle asemel on neil erinevates kontekstides erinev tähendus [12].

Näiteks võib kollane panna teid transportimise ajal aeglustama. Kollased tuled, kollased koolibussid, kollased saagimärgid, kollane ettevaatuslint – need kõik annavad seda edasi "tähendus."

Kuid teises kontekstis võib kollane esile kutsuda enesekindlust ja positiivsust. Võti on siin kontekst.

Paljud uuringud on keskendunud punasele värvile ja selle erinevatele tähendustele erinevates kontekstides, sealhulgas:

 • Värvus ja psühholoogiline funktsioneerimine: punase värvi mõju jõudlusele [13] – see uuring uurib punase värvi mõju inimestele, kes täidavad ülesandeid, näiteks teste.
 • Punase värvi mõju tajutavale enese atraktiivsusele [14] – Selles uuringus uuritakse, kuidas punane mõjutab seda, kuidas inimesed näevad oma atraktiivsust.
 • Punane värv toetab ebatervisliku toidu vältimisreaktsioone [15] – Kas punane värv võib heidutada inimesi ebatervisliku toidu söömisest? Selles uuringus uuritakse seda küsimust.

Kuidas värvipsühholoogia mõjutab turundust

Nüüd, kui olete saanud värvipsühholoogias tugeva aluse, vaatame, kuidas seda turunduses kasutatakse.

Värvipsühholoogia populaarne näide turunduses on Coca-Cola. Lõppude lõpuks on ettevõte viimase 130 aasta jooksul takerdunud punaste, valgete ja mustade logode variatsioonidesse.

Siin on Coca-Cola’s uusim bränding, mida ettevõte on kasutanud alates 2016. aastast.

Coca-Cola bränding.

Coca-Cola kasutab lihtsaid brändivärve tegelikult üsna nutikalt. Lääneriikides, nagu Ameerika Ühendriigid, kutsub punane esile lohutust, armastust ja soojust. Coca-Cola kutsub oma turunduses nostalgiat esile näiteks näiteks 1930. aastate jõuluvana jätkuv kasutamine puhkusturunduses.

Edasised uuringud näitavad, miks värviteooria on oluline ja kuidas värvipsühholoogial on turunduses keskne roll. Souli rahvusvahelise värvinäituse [16] sekretariaadi tehtud uuringute kohaselt:

 • 92,6% vastanutest leidis, et peavad toodete ostmisel visuaalseid tegureid olulisemaks.
 • Ainult 5,6% ütles, et kõige olulisem on puutetunde kaudu füüsiline tunne. Kuulmine ja haistmine tõmbasid 0,9 protsenti.
 • Kui värvide olulisust toodete ostmisel ühtlustada, siis 84,7% leidis, et värv moodustab toodete valimisel olulistest teguritest enam kui poole.

Värvipsühholoogia tähtsus brändingus ja kaubamärgi tuntuses

Inimesed on juhtmevabad, et eelistavad kohe äratuntavaid kaubamärke. Tegelikult on MRT abil tehtud uuringud leidnud, et tugevad kaubamärgid kutsuvad meie ajus esile tugeva aktiivsuse [17], mis muudab värvi brändi isiksuse või identiteedi loomisel kriitiliseks elemendiks..

Marylandi Loyola ülikooli tehtud teise uuringu kohaselt suurendab värv kaubamärgi tuntust kuni 80%. Teadlane Diane E. Moir leiab, et [18]:

"Selle tulemusel on mõned tootetootjad pöördunud värvipsühholoogide ja brändiekspertide poole, et leida uuenduslikke ja huvitavaid viise värvi kasutamiseks, et eristada oma tooteid teiste toodetest, ning otsinud kaubamärgi registreerimise kaudu oma nimede ja värviidentiteedi kaitset.."

Värvipsühholoogia turunduses on kriitiline tegur tootepakendite, logode, veebisaidi kujunduse visuaalses väljanägemises ning ettevõtted kasutavad värvi erinevatel viisidel – kaubamärgi identiteedi, digitaalse ja sisuturunduse, pakendite, sotsiaalmeedia ja isegi maandumislehtede kaudu ja reklaam.

Siin on mõned viisid, kuidas kaubamärgid kasutavad turunduses värvi:

1. Tõstke esile brändi, toote või teenuse kultuur või maine

Inimesed mõistavad ja usaldavad mitteverbaalset teavet palju kiiremini kui verbaalsed näpunäited. Õige värvi kasutamine tähendab, et saate abstraktsete mõistetega, nagu usaldus, elevus või selgus, suhelda kiiremini, kui seda tegelikult öelda.

Näiteks Apple keskendub oma kaubamärgi kujundamisel lihtsusele, elustiilile ja individuaalsusele. Seda esindavad ettevõtte logo lihtsus ja valge värvi helde kasutamine disainilahendustes, mis esindavad (vähemalt lääneriikides) rahu, puhtust ja puhtust.

Õuna valge värvipalett.

2. Konkurentidest eristamine

Värvi kasuks otsustades analüüsige oma peamisi konkurente ja muid tooteid, mis võivad otsingutulemustes teie toote kõrval istuda.

Pidage siiski meeles, et mõne uuringu kohaselt on uute brändide jaoks oluline valida värvid, mis tagavad eristumise juurdunud konkurentidest (nt kui kõik võistlused kasutavad rohelist värvi, paistate silma kollasega) [19].

3. Looge erinevate toodete nähtavus

Kui teil on toodet, mis erineb teie teistest pakkumistest oluliselt, saab erinevat värvi valides erinevad tootesarjad eraldada.

Näiteks Lay’s kasutab maitseomaduste eristamiseks klassikalist kollast oma originaalsete laastude ja paljude muude värvide jaoks.

Näiteks Tšiili Limoni kiibipakk on sügavpunane, mis tähistab vürtsi. Grillikrõpsud on enamasti mustad, mis tuletavad klientidele meelde musti grillijooni. Tarbijad saavad iga maitse aspektidest intuitiivselt aru ainult koti värvi põhjal.

Värvipsühholoogia turunduses - Lay kiibipakkide värvid.

Mõned ettevõtted on jõudnud isegi kaugemale kaubamärgi värvid mis on konkreetselt seotud nende tootega. Näiteks on Tiffany’s kaubamärgi saanud oma robini munasiniseks ja „koksipunane“ on kaitstud teiste karastusjoogifirmade eest.

Kasutatavad värvikombinatsioonid, teisendused & testimine

Värvipsühholoogias turunduses värvide valimiseks selgeid juhiseid pole. Teie poolt kasutatavad värvid sõltuvad täielikult teguritest, mida oleme eespool uurinud – vaatajaskonnast, kellele soovite meeldida (st mees versus naine, nende meeldimised ja mitte meeldimised) ja tähendusest, mida soovite edastada (võttes arvesse teie publiku kultuuri, kogemusi ja teie sõnumi kontekst).

Õnneks ei pea te digimaailmas midagi juhuse hooleks jätma. A / B testimine erinevad värvikombinatsioonid aitavad teil otsustada, millised värvid teie vaatajaskonnale meeldivad ja teisendavad.

Populaarne näide selle kohta, kuidas lihtne värvimuutus võib konversioone mõjutada Hubspot uurib tegevusele kutsuvaid nuppe. Turundusettevõte katsetas maandumislehe kahte versiooni rohelise ja punase nupuga.

Värvipsühholoogia turunduses - tegevusele kutsumise nuppude testimine.

Punase nupuga versioon edestas rohelise nupuga lehte 21%. Lehe muud sisu ei muudetud, ainult nupu värv.

Tasub rõhutada, et rohelise nupuga leht on enamasti roheline ja roheline nupp on täiendav värv, samas kui punane nupp erineb lehe rohelise kaubamärgiga.

Miks see oluline on? Sest inimesed mäletavad asju, mis silma paistavad. Seda psühholoogilist põhimõtet tuntakse isolatsiooniefektina [20]. Põhimõtteliselt tuleb mitme sarnase objekti rühmitamisel kõige tõenäolisemalt meelde see, mis torkab silma valusa pöidla järgi (s.o see, mis on erineva värviga)..

Nii et kui järgmine kord kujundate turunduskampaania jaoks maandumislehte, ärge unustage turunduses eraldamise efekti ja värvipsühholoogiat. CTA-de jaoks kontrastse värvi valimine võib aidata teie konversioonimäära tõsta.

Oma värvide leidmiseks pöörduge vaatajaskonna poole

Turunduse jaoks täiusliku värvilahenduse leidmine hõlmab enamat kui lihtsalt oma lemmikvärvide valimist. Oluline on vaadata mööda oma isiklikest eelistustest ja kaaluda oma sihtrühma – nende sugu, kultuuri ja kogemusi ning seda, millise tähenduse võivad nad teie turundussõnumitele alateadlikult omistada.

Sellepärast on oluline omada turunduses vähemalt põhiteadmisi värvipsühholoogiast, nii et kui teie turundus ei löö vaatajaskonnaga õiget akordi, saate kiiresti kindlaks teha, kas värv võib olla tegur.

Viimaseks, kui teil on vaja oma turundusstrateegia jaoks värve valida, katsetage ja õppige alati oma tulemustest! A / B testimine võib aidata teie turunduse jaoks parimaid värve kindlaks teha ja positiivselt mõjutada teie tulusid.

Ärge unustage liituda meie WordPressi saidi kiirendamise kursusega. Mõne lihtsa parandusega saate laadimisaega vähendada isegi 50–80%:

Kujundus, esitlus ja toimetamine Karol K poolt.

Viited:

[1] https://www.emerald.com/insight/content/doi/10.1108/00251740610673332/
[2] http://www.joehallock.com/?page_id=1281
[3] https://www.deepdyve.com/lp/emerald-publishing/what-we-know-about-consumers-color-choices-wzmtODhZup
[4] https://www.deepdyve.com/lp/springer-journal/pink-and-blue-the-color-of-gender-NNadhZGNLu
[5] https://www.deepdyve.com/lp/wiley/pretty-in-pink-the-early-development-of-gender-stereotyped-colour-Stnx0j5GIg
[6] https://www.pnas.org/content/107/19/8877
[7] https://www.deepdyve.com/lp/american-psychological-association/color-preferences-are-not-universal-5l241ccUoa
[8] https://www.deepdyve.com/lp/wiley/ecological-effects-in-cross-cultural-differences-between-u-s-and-w0qnNmzdp1
[9] https://www.chinahighlights.com/travelguide/culture/lucky-numbers-and-colors-in-chinese-culture.htm

[10] https://www.globalme.net/blog/colours-across-cultures
[11] https://www.deepdyve.com/lp/emerald-publishing/impact-of-color-on-marketing-eDaeeWlTsr
[12] http://socialpsychonline.com/2016/06/color-psychology-importance-context/
[13] https://www.deepdyve.com/lp/american-psychological-association/color-and-psychological-functioning-the-effect-of-red-on-performance-3gHS1gCx3F
[14] https://www.deepdyve.com/lp/wiley/the-effect-of-red-color-on-perceptiond-self-attractivity-QNe39CNZ1O
[15] https://www.deepdyve.com/lp/american-psychological-association/the-color-red-supports-avoidance-reactions-to-unhealthy-food-tAaQE4b01J
[16] https://www.colorcom.com/research/why-color-matters
[17] https://www.sciencedaily.com/releases/2006/11/1161128083022.htm
[18] https://www.tourolaw.edu/lawreview/uploads/pdfs/27_2/9.pdf
[19] https://www.verticalresponse.com/blog/psychology-of-color-marketing/
[20] https://en.wikipedia.org/wiki/Von_Restorff_effect

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map