Společnost WordPress Maintenance Company vs DIY – Stojí služba údržby WordPress za peníze?

Společnost WordPress Maintenance Company vs DIY – Stojí služba údržby WordPress za peníze?

Společnost WordPress Maintenance Company vs DIY – Stojí služba údržby WordPress za peníze?
СОДЕРЖАНИЕ
02 июня 2020

TL; DR: Ano, najmutí společnosti údržby WordPress dává smysl, jen ne pro všechny.


Údržba WordPress je jedním z témat, která mají tendenci rozdělit lidi do dvou skupin: někteří lidé stojí za takovými službami z celého srdce, zatímco jiní dostanou vše "Mohu se postarat o své vlastní stránky!" o tom.

Co tedy dává? Má najímání servisní firmy WordPress opravdu smysl? A pokud ano, pro koho… jen vývojáři pracující na klientských webech, nebo možná i lidé provozující vlastní weby?

A co je důležitější, proč o tom vůbec mluvíme?

Všechno to začalo před pár měsíci, kdy nás společnost s názvem WP Team Support kontaktovala ohledně možnosti provedení nějaké písemné propagace. Ale místo toho jen publikování klasické reklamy, jako, "hej, jsou skvělé, podívejte se na ně!" rozhodli jsme se, že podrobný pohled na celé téma služeb údržby WordPress přinese mnohem větší hodnotu. Zejména jsme chtěli zjistit, zda najímání údržbářské společnosti WordPress má smysl v reálném světě – pro lidi, kteří se potřebují postarat o jedno nebo více webů..

Zde je výsledek:

Společnost údržby WordPress vs DIY

Co je údržba WordPress?

Takže první věcí je, že hlavní námitka, kterou lidé mají, pokud jde o utrácení tvrdých peněz za údržbu WordPress, je, že si myslí, že mohou dělat tyto věci sami, a že to všechno nezabere tolik času..

Není to, jako bych vyhledával jakoukoli definici, ale údržba WordPress se mi zdá jako celá sada činnosti (nebo "práce"), o které se musíte pravidelně starat, aby vaše stránky fungovaly v dobrém zdravotním stavu.

Zde jsou typy úkolů, které lze považovat za součást probíhající údržby WordPress:

 • Aktualizace: Základní aktualizace WordPress, aktualizace pluginů, aktualizace motivů. Toto je klíčový prvek veškerého úsilí údržby WordPress, protože neaktualizace je jedním z hlavních důvodů, proč jsou webové stránky napadeny hackery.
 • Zálohy: databáze a soubory. A také se ujistěte, že zálohy, které máte, fungují. Je to vlastně hlášeno že přibližně 76 procent uživatelů WordPressu nepoužívá žádný záložní plugin, takže to není jako zálohování, je všeobecně známo.
 • Bezpečnostní: skenování, kontrola malwaru, sledování bezpečnosti obecně.
 • Sledování dostupnosti.
 • Optimalizace výkonu: ujistěte se, že web funguje rychle.
 • Komentovat spam zacházení.
 • Údržba související se serverem: všechno, co byste normálně dělali v cPanelu.
 • SEO: starat se o vnitřní struktura vašeho webu usnadnit hodnocení.
 • Řešení jiný různé problémy, jak přicházejí.

Bez ohledu na to, jak čtete tento seznam, je to spousta věcí!

A ano, některé z nich můžete zautomatizovat, ale stále máte na mysli spoustu věcí a každá z nich může z jednoho nebo druhého důvodu zkazit. Ještě horší je, že je toho hodně, i když jednáte o jednom místě … a co když jich máte pět.

Ale dobře, nepřekonáme se před sebou. Místo toho to zkusíme rozebrat jeden po druhém a podívejme se na to, jak moc jsou tyto činnosti bezproblémové:

1. Automatizace

První věcí, kterou můžeme udělat pro zjednodušení různých úkolů údržby WordPress, je tedy automatizovat co nejvíce.

a) Aktualizace

Ty se z velké části snadno automatizují, ale také to není tak černé a bílé problému.

Pokud jde o aktualizace kódu WordPress, lze to snadno nastavit pomocí některých položek wp-config.php (jak).

Aktualizace pluginů a motivů lze nastavit podobně, ale já osobně nejsem tak přesvědčen, že byste to měli využít.

Možná je to jen můj vtip, ale obvykle hned neaktualizuji pluginy ani motivy. S mým tématem to vlastně neaktualizuji, dokud si nebudu absolutně jistý, že žádná z mých přizpůsobení po aktualizaci nezmizí, a že se web nebude chovat jinak..

U pluginů bych rád počkal několik dní, než stisknu tlačítko aktualizace. Důvod, proč to dělám, je proto, že jednou za čas některé chyby proklouznou trhlinami, které způsobí zhroucení webu. Moje úvaha je taková, že pokud budu čekat několik dní, bude dost lidí ohlásit problém. Pokud se o takové věci nebojíte, můžete vždy použít tento plugin. Je to docela užitečné a dává vám na výběr, jak se váš web aktualizuje.

b) Zálohy

Toto je pravděpodobně hlavní věc, kterou byste měli automatizovat v každodenním životě svého webu.

Nyní můžete používat bezplatná i placená řešení zálohování a všechna fungují celkem dobře. Stále však záleží na tom, aby vaše zálohy fungovaly a mohly být použity k obnovení vašeho webu.

Na druhou stranu, hlavní výhodou, kterou získáte při práci se společností údržby WordPress, pokud jde o zálohy, je to, že za zajištění toho, aby tyto zálohy fungovaly, jsou to právě oni..

Ale celkově je zálohování něco, co můžete automatizovat i sami … a na více webech … a dokonce i zdarma. Pokud jste si dosud nevybrali záložní řešení, zde je srovnání.

c) Zabezpečení

Existují pluginy, jako je Wordfence, iThemes Security, Sucuri, a poskytují vám určitou poloautomatizaci v oblasti zabezpečení.

Říkám poloautomatizaci, protože pokud nejste ochotni utratit peníze, je to stále ten, kdo se musí rozhodnout, kdykoli tyto pluginy zjistí nějaké problémy.

Na druhé straně vám společnost poskytující údržbu WordPress může nabídnout podobný klid v oblasti bezpečnosti. Jedinou nevýhodou však je, že o kvalitě této bezpečnostní služby vůbec nevíte. Jinými slovy, vím, že pokud za Sucuri zaplatím za péči o své stránky, dostanu jednu z nejlepších bezpečnostních služeb na trhu. Nevím, jestli dostanu totéž od společnosti WordPress Maintenance Company X. Ale pak zase, že služba Sucuri není nejlevnější věc. Počínaje téměř 200 $ / rok to rozhodně není snadné rozhodnout se jen o zabezpečení vašeho webu.

d) Uptime

Sledování provozuschopnosti lze v těchto dnech zcela a zcela automatizovat. UptimeRobot vám například dá 50 monitorů, například každých pět minut.

Samozřejmě je stále na vás, abyste něco udělali, pokud bude web nefunkční.

e) Výkon

Výkon vašeho webu WordPress je něco, co můžete zlepšit provedením různých vylepšení a využitím některých pluginů pro ukládání do mezipaměti.

Ale z větší části to nelze opravdu úplně automatizovat.

To, že vám někdo s tím poradí a doporučí konkrétní opravy nebo dokonce udělá – jako společnost údržby – vám může ušetřit spoustu času.

f) Spam

Spam je oblíbeným tématem každého, že? Každopádně si to můžete nechat vyřešit automaticky pomocí věcí, jako je Akismet.

g) Serverové věci

Údržba související se serverem není něco, co můžete automatizovat.

h) SEO

Automatizace zde v zásadě spočívá v tom, jak hluboce se chcete dostat do tématu SEO. Existuje plugin SEO a spousta dalších, ale z velké části závisí úroveň optimalizace vašich stránek na tom, jak pravidelně vytváříte nový obsah. Není toho moc, co by se dalo automatizovat zde.

A konečně, řešení další různé problémy protože přicházejí, nemohou být podle definice automatizováni.

S ohledem na výše uvedené máme následující tabulku:

Lze automatizovat zdarma?

Ano
Ano ne
Ne
AktualizaceBezpečnostníOptimalizace výkonu
ZálohySEOÚdržba související se serverem
Sledování dostupnostiŘešení dalších různých problémů
Spam

Zde je návod, jak si přečíst toto:

 • Riskoval bych, že vše, co lze automatizovat zdarma, není dostatečně dobrým prodejním bodem, který mě přesvědčuje, abych si koupil servisní službu WordPress. Jinými slovy, tyto věci lze ignorovat.
 • Vše, co nelze automatizovat zdarma, by mělo být faktorem, který je třeba zvážit.

2. Jak náročné je udržovat web

Pokud nemůžete něco automatizovat, budete to muset buď zacházet ručně, nebo úplně ignorovat. A ignorování není vždy nejlepší herní plán.

Zde je hrubý odhad potřebných časových investic:

 • Bezpečnostní: Nastavení pluginu pro kontrolu věcí je jedna věc, ale pak byste se měli také podívat do přehledů a rozhodnout se, zda něco potřebuje alespoň jednou týdně..
 • Optimalizace výkonu: To je obtížné odhadnout, protože výkon vašeho webu se může příležitostně snížit z jakéhokoli důvodu (související se serverem, novým pluginem, nějakou integrací třetích stran, atd.) A může vyžadovat více či méně práce od pravidelně. Nejprve si můžete nainstalovat GTmetrix plugin sledovat výkon za vás, ale bude to ještě nějakou dobu vyžadovat alespoň každý měsíc, aby si prohlédl grafy a rozhodl se, co můžete udělat, aby se věci zlepšily.
 • SEO: bude od vás vyžadovat trvalé úsilí bez ohledu na to, zda pracujete se společností údržby WordPress nebo ne. Protože se nejedná o černobílý problém a každý má svou vlastní představu o tom, kolik práce s SEO je třeba udělat pro každý příspěvek, jednoduše to přeskočíme zde.
 • Řešení jiný různé otázky: žádný způsob, jak odhadnout.

S ohledem na výše uvedené se domnívám, že je rozumné odhadnout, že náklady na údržbu vašeho webu vás budou stát alespoň hodinu každý týden – pokud právě pracujete s holým minimem, nebo ještě mnohem víc, pokud se opravdu chcete dostat na dno věcí.

Otázka, kterou byste si měli položit, je, zda můžete během vašich hodin údržby vydělat více peněz oproti tomu, co by vás stálo pronájem společnosti údržby WordPress. Nebo zda můžete přispět k růstu webu jiným způsobem, pokud sami nemusíte provádět údržbu.

3. Jaké věci pravděpodobně nebudete dělat sami

Když jsem procházel nabídky několika populárních společností poskytujících údržbu WordPress, všiml jsem si také, že nabízejí některé služby, které byste sami nikdy neudělali, pokud byste si měli udržovat svůj vlastní web.

 • Například, dokonce při aktualizaci vašeho webu – jádro, pluginy, téma – pokud to děláte ručně, jak často vytváříte další zálohy před a po aktualizaci? (Jen v případě, že aktualizace něco zkazí a musíte se okamžitě vrátit.)
  • A pokud se aktualizace dějí automaticky, máte věci nastaveny tak, že tyto další zálohy jsou vytvářeny? Asi ne.
 • Také zálohujete mimo web?
 • Sledujete, jak váš web vypadá Všechno populární zařízení?
 • Jaká je vaše reakční doba při údržbě vlastního webu? Probudíte se uprostřed noci, když dostanete upozornění, že web je dole? Nebo počkáte do rána, kdy může být váš web v režimu offline již šest nebo více hodin?
 • Pokud bezpečnostní kontrola odhalí nějaký malware, víte, jak jej odstranit? Chci říct, aniž by museli zkoumat problém na Google po dobu několika hodin.
 • Vytváříte zprávy o údržbě pro sebe? Víte, list, kde můžete vidět vše, co jste udělali, atd.
 • A konečně něco, co s tím souvisí, co když budete potřebovat pomoc WordPress – máte někoho, s kým se můžete na to obrátit? A nemluvím jen o problémech s hostováním nebo o něčem, ale o někoho, koho se můžete zeptat na cokoli související s WordPress.

Všechny Většina z výše uvedených věcí jsou věci, které dobrá společnost údržby WordPress dělá (v závislosti na tom, koho si vyberete). A podle mého názoru by právě tyto mohly být skutečnými hlavními výhodami předplatného takovýchto služeb.

Pro mě osobně je absolutní hlavní výhoda doba reakce. Víme, že když něco potřebuje, pravděpodobně to začne hned hned, ne když se probudím a uvedu věci do pohybu.

4. Co by se mohlo pokazit, pokud váš web neudržujete

Dobře, takže výše uvedené je vše, o čem víme, že bychom se měli postarat, ale ne vždy se k tomu skutečně dostaneme. Hej, je to jen život …

Co by se tedy mohlo pokazit, kdybyste zanedbali údržbu WordPress? Poznámka: Jedná se o způsob, jak posoudit, zda je třeba nejprve provést údržbu.

Tady jsou tři, více či méně:

a) Jste hacknuti

Podle Wordfence, nejvíce napadl věci ve WordPress jsou: slabiny v kódu PHP (jádro, pluginy, motivy), přihlašovací stránky, starší aplikace hostované na stejném serveru, konfigurační soubory a samotný webový server. "Proč by někdo hackl MY web? Není to tak, že na tom závisí národní bezpečnost." Že jo?

Jak se ukázalo, hackeři opravdu nestráví tolik času výběrem stránek, na které budou hackovat (pokud nejste obrovská značka). Útoky jsou většinou založeny na zranitelnosti, nikoli na webových stránkách. Útočník tedy nevybere cíl a poté se pokusí najít cestu, ale spíše vybere známou zranitelnost a poté se pokusí najít všechny weby, na které je možné zaútočit. V tomto světle je každý cíl, bez ohledu na to, jak velký nebo malý. A neudržování vašich stránek je prvním krokem k tomu, abyste se stali obětí.

b) Ztratíte data

Ztráta dat je často ještě horší než hacknutí vašeho webu. Pokud nemáte spolehlivé (a funkční) zálohování, riskujete nejen web, ale možná celou svou firmu. A netrvá moc. Například selhání serveru, problém s mezipamětí, virus ve vašem počítači – ten, který používáte pro přístup k uživateli admin na vašem webu, a pravděpodobně nesčetné množství jiných důvodů.

c) Ztratíte SEO

Řekl jsem, že ztráta dat je nejhorší? Scratch to, pokud spoléháte na příchozí provoz od Google, pak může být vaše hodnocení klesl může být ještě horší než to. Google přísně trestá napadené weby.

A bohužel, Google je docela dobrý v detekci podobných problémů. Říkám bohužel, protože to často znamená, že pokud nebudete provádět žádnou údržbu, je to Google, kdo vás upozorní na to, že váš web je hacknut. A v tom okamžiku je příliš pozdě. Můžete skončit na černé listině – vaši návštěvníci uvidí obrazovku, jako je tato, když se snaží navštívit váš web:

malware škodlivý web

Žádná z výše uvedených tří není samozřejmě nijak zvlášť zábavná, ale s dobrou údržbou WordPress se můžete úspěšně vyhnout všem.

Otázka tedy zní:

"Je to společnost údržby WordPress, která pro mě bude stát za to?"

Na konci dne je údržba WordPressu něčím, o co se musíte absolutně postarat.

Existují tedy dva způsoby, jak v noci lépe spát a současně na své stránky dávat pozor na své stránky:

 • starat se o to sami,
 • pronájem profesionální společnosti, aby to pro vás.

Zatím žádné překvapení.

Všichni víme, jaké jsou nevýhody údržby vašeho webu, pokud to děláte sami. Myslím, že bez ohledu na to, jak jsme to řekli, bude to nějakou dobu trvat. Musíte se vyzbrojit trpělivostí, časem, vzdělávat se (nepřetržitě) a – překvapivě – také potřebujete peníze.

Slon v místnosti je tento: bylo zde zmíněno mnoho služeb a nástrojů – nástroje, které umožňují údržbu WordPress při manipulaci s ním samostatně – a velký kus z nich je placen, pokud chcete získat plné výhody. Tyto částky se sčítají.

Například prémiové vydání Sucuri začíná na $ 199 / rok, opět je to pouze zabezpečení. A co další prémiové zálohování pomocí BlogVault… to je dalších 108 $ / rok. A tak dále. Proč tedy nevrhnout všechny tyto další nástroje a místo toho zaplatit jednorázový poplatek s jednou společností pro údržbu WordPress? Nebudu tvrdit, že je to perfektní řešení pro všechny, ale pokud kalkulačku vytáhnete, začnete vidět odvolání.

Pokud chcete zůstat s bezplatnými nástroji, v pohodě. Ale co když potřebujete udržovat více webů – nejen jeden. Pak se časová investice potřebná k tomu, aby se o to vynásobila … a tak dále a tak dále.

Tak jako tak. Jak jsem zmínil výše, hlavním prodejním bodem a hlavním přínosem z mého pohledu je reakční doba. Pokud se situace zhorší, z jakéhokoli důvodu se problém okamžitě prozkoumá, pokud pracujete s dobrou společností pro údržbu WordPress.

A pokud jde o to, zda jsou takové společnosti pro každého správné, řekl bych toto:

Obecně platí, že údržba WordPress je něco, k čemu se musí nějak stát na většině webových stránek. Pokud nemáte rozpočet, ale máte čas, můžete udělat většinu základních věcí sami a měli byste být v pořádku.

V některých skutečně konkrétních případech, jako je tomu u osobního blogu nebo webu, na kterém vám moc záleží, nebo u stránek, které přímo či nepřímo nevydělávají žádné peníze, lze údržbářské práce pravděpodobně zcela vynechat.

Pro jakýkoli projekt komerčních webových stránek, jako je e-commerce obchod nebo obchodní web, je však práce s údržbářskou společností obecně velmi dobrý nápad. Také byste měli zvážit partnerství s jedním, pokud jste vývojář a chcete, aby se o vaše klienty postaraly stránky.

A to i v případě, že máte znalosti a zkušenosti, abyste sami sami mohli poskytovat některé služby údržby. Dobrá společnost vám pokryje celé spektrum úkolů v jednom balíčku a my mluvíme o lidech, kteří se specializují na poskytování tohoto druhu služeb.

Co pro vás tedy bude? Společnost údržby WordPress nebo kutilství?

Pokud se jedná o první z nich, můžete se podívat do několika konkrétních společností:

Špičkové služby údržby WordPress na trhu

WP Buffy

WP Buffy

WP Buffs je společnost, která vám nejen pomůže s údržbou WordPress, ale může také generovat příjmy tím, že se stane partnerem s bílou značkou.

Získejte pomoc se zdravím webu za něco tak jednoduchého, jako je optimalizace rychlosti a složitost jako vlastní funkce. Poskytují také údržbu webu partnerům s bílým štítkem, což je v podstatě podpora outsourcingu WordPress.

Navíc mají WPMRR video kurz, který můžete použít k prodeji svého balíčku údržby na svém blogu a zlepšit celkové výdělky. Buff tým je založen na dálku, což jim umožňuje poskytovat rychlou a nepřetržitou podporu.

Možnosti cen:

Ceny WP Buffů

Co dostaneš:

 • Optimalizace webových stránek
 • Pojistné iThemes Security plugin v ceně
 • 24/7 sledování dostupnosti
 • Týdenní téma & aktualizace pluginu
 • Nepřetržité úpravy webových stránek
 • mobilní, pohybliví & optimalizace tabletu
 • Denní cloudové zálohy
 • Prioritní a nouzová podpora
 • Nápověda pro pokročilé funkce

Společnost údržby WordPress # 1: Podpora týmu WP

Podpora týmu WP

⚠️ Zdá se, že tým podpory WP přestal nabízet své služby.

Podpora týmu WP je jednou z nejdostupnějších společností poskytujících údržbu WordPress, což je působivé, protože nabízejí opravdu širokou škálu služeb..

Mohou se postarat o vaše zálohy, zabezpečení, výkon webu, sledování dostupnosti a mnohem více. Nabízejí také další individuální služby kolem WordPress. Obzvláště se mi tady líbí, že získáte přístup k profesionální podpoře (bez ohledu na to, jaký problém byste mohli mít) a že dokážou dokonce řešit úkoly, jako je migrace stránek, pokud to budete někdy potřebovat.

Více než to, pokud jste nový uživatel, získáte 30 minut bezplatné profesionální asistence.

Možnosti cen:

Odebráno.

Co dostaneš:

 • Cloudové zálohy
 • Optimalizace výkonu
 • SEO optimalizace
 • Optimalizace zabezpečení
 • Optimalizace databáze
 • Osobní odborná podpora
 • Podpora kompatibility
 • 24/7 monitorování
 • Odstranění malwaru
 • Migrace webových stránek
 • Kompletní aktualizace WordPress
 • Sledování dostupnosti
 • Měsíční zprávy

Udržovat

Udržovat

Další skvělá služba, která vám pomůže udržet váš web svěží a zdravý. Za měsíční poplatek jste zahrnuti v mnoha oblastech: vývoj, zabezpečení, aktualizace stránek, odborná podpora a další.

Jako jediná z nejpopulárnějších společností poskytujících údržbu WordPress je Maintainn tým tvořený profesionály WordPress, kteří na vaše stránky budou neustále dohlížet, takže to nebudete muset. Technická podpora je k dispozici pět dní v týdnu, ale pokud potřebujete pomoc v kteroukoli hodinu, je tu vždy někdo, kdo vám odpoví.

Možnosti cen:

Udržujte ceny

Co dostaneš:

 • Monitorování zabezpečení 24/7
 • Denní zálohy mimo pracoviště
 • Týdenní aktualizace jádra WordPress
 • Aktualizace motivů a pluginů
 • Zakázkový vývoj
 • Profesionální, oddaná podpora
 • Migrace dat
 • Staging webových stránek

Péče o stránky WP

Péče o stránky WP

WP Site Care je na tomto trhu již dlouhou dobu známou společností. Nabízejí řadu služeb, konkrétně souvisejících s tím, co se děje na pozadí vašeho webu, takže nemusíte ztrácet pozornost a pozornost ze své skutečné práce.

Klíčovým prvkem jejich nabídky je podpora WordPress, ale mají také monitorování zabezpečení, zálohování, optimalizaci výkonu a další služby, díky nimž bude vaše údržba WordPress zpracována..

Bonus, dostanete také to, čemu říkají funkce Walkie Talkie, přímo na palubní desce – umožňuje vám okamžitě kontaktovat tým pro naléhavé žádosti.

Možnosti cen:

Ceny WP Site Care

Co dostaneš:

 • Monitorování zabezpečení 24/7
 • Denní cloudové zálohy
 • Spravované aktualizace WordPress
 • Profesionální tréninková videa
 • Sledování aktivity v reálném čase
 • Odborný zákaznický servis
 • Vysílačka

Správce WP

Správce WP

Jediná služba na seznamu, která přichází s jediným plánem, 99 $ měsíčně. V týmu jsou jen tři lidé, ale určitě vědí, jak s jejich prací zacházet.

WP Maintainer udržuje věci jednoduché: neexistují žádné úrovně výběru, pouze jeden plán vyhovuje všem – zahrnuje všechny jejich služby údržby WordPress. Další vývojové práce lze zakoupit také samostatně (jejichž cena závisí na době, kterou zařízení vynaloží na vyřešení problému).

Možnosti cen:

Cena správce WP

Co dostaneš:

 • Aktualizace WordPress, motivů a pluginů
 • Plánované zálohy stránek
 • Sledování a čištění zabezpečení pomocí Sucuri
 • Měsíční přizpůsobení stránek (platí se další poplatky)
 • Zdarma WordPress migrace
 • Měsíční podpora
 • Preventivní údržba

Výhody a nevýhody

Takže, co to bude pro tebe? Společnost údržby WordPress nebo kutilství?

Pokud si stále nejste jisti, podívejte se rychle na tyto základní výhody a nevýhody spolupráce s údržbářskou společností WordPress:

�� Pros

 • Klid v duši.
 • O více aspektů údržby WordPress se postaral jeden poskytovatel / společnost.
 • Čas. Stejně jako v době nemusíte trávit údržbu webu sami.
 • Někdo kontaktovat v případě, že se něco stane.

�� Nevýhody

 • Stojí to nejméně 49 $ / měsíc = 588 $ / rok.
 • Váš web necháte ovládat třetí stranou.

Dobře, toto je náš pohled na význam údržby WordPress a to, zda byste si měli najmout společnost, která to za vás zvládne, nebo to udělejte sami. Rádi bychom slyšeli, co si myslíte o celé myšlence, výhodách a nevýhodách a zda jste zákazníkem jakékoli společnosti pro údržbu WordPress..

Nezapomeňte se připojit k našemu havarijnímu kurzu při urychlení vašeho webu WordPress. Pomocí několika jednoduchých oprav můžete zkrátit dobu načítání až o 50–80%:

Původní text Adeliny Tucy a Karla K. Rozvržení a prezentace Karla K.

Tento příspěvek vám přinesla podpora týmu WP.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Это интересно
  Adblock
  detector