David Braun Interview – generální ředitel společnosti TemplateMonster na 14 let – „Překvapilo vás, jak hluboce jsem zapojen.“

David Braun Interview – generální ředitel společnosti TemplateMonster na 14 let – „Překvapilo vás, jak hluboce jsem zapojen.“

David Braun Interview – generální ředitel společnosti TemplateMonster na 14 let – „Překvapilo vás, jak hluboce jsem zapojen.“
СОДЕРЖАНИЕ
02 июня 2020

Pokud jste v oboru vývoje webových stránek, pravděpodobně jste narazili na web s názvem TemplateMonster.com. Možná, že modré logo monstrum-hlava zvoní na zvonek? Možná vás napadlo, že web je docela velký, ale jak velký? Pojďme to zjistit! Tady je můj rozhovor s Davidem Braunem – generálním ředitelem – a spoustou zajímavých skutečností z dosavadní cesty TemplateMonster.


Začněme s vysokou notou:

TemplateMonster funkce trhu nyní 46 000 návrhových šablon pro nejpopulárnější platformy, včetně WordPress a WooCommerce, Joomla, Magento, Drupal a PrestaShop. Od svého založení v roce 2002 slouží více než 5 milionů zákazníků, s Každý den navštěvuje web 100 000 lidí.

Podnik řídí 35letý generální ředitel David Braun postavil tým 427 lidí, a prostřednictvím společného úsilí všech dosáhl výnosů 15 milionů USD.

Cesta však nezačala jako vaše typické spuštění Silicon Valley. Daleko od toho…

David Braun

Stručně řečeno: David Braun byl uprchlíkem gruzínské války v 90. letech. On stavěl TemplateMonster s pomocí svého týmu z Ukrajiny, zatímco žije v USA. David byl v posledních několika letech pryč od svého podnikání a pomáhal ukrajinské vládě při reformě ministerstva obrany. Systémy, které pro společnost nastavil, jí umožňují pracovat nezávisle, i když není poblíž.

David se pro mě stal hrdinou postavou. Začal jsem o něm číst téměř okamžitě poté, co jsem poprvé slyšel o všech věcech, které dělal. V Davidově životě bylo mnoho zlomů, tak zajímavých a intenzivních, že jsem chtěl věci lépe pochopit. Popadl jsem jeho e-mail. Odpověděl do dvou hodin.

Zde je můj rozhovor s Davidem Braunem a příběh TemplateMonster. Začněme v prvních dnech:

David Braun Interview: Jak se vaše stávání mění všechno

David Braun, pod svým gruzínským jménem David Arakhamia, musel opustit svou zemi ve věku 11 let spolu se svou rodinou kvůli válka v Abcházii. Přesunuli se na Ukrajinu, kde David zůstal, dokud nedokončil akademické studium. To byl začátek internetu, jak jej známe dnes, v roce 2001.

Byl stále na univerzitě, když potkal svého amerického budoucího spoluzakladatele, který přišel na Ukrajinu hledat talent. Hledal někoho, kdo by se staral o výrobu webových stránek pro americké klienty. První práce, kterou dostali, byl klon webové stránky General Electric, která byla zadána za 7 000 $ – v té době obrovské množství.

Podnikání začalo vzkvétat, přicházeli noví klienti a projekty byly dodávány včas. Proces fungoval dobře, ale nemohl být automatizován. Každý projekt vyžadoval přizpůsobenou péči, každý zákazník musel být spravován jinak – model nemohl být dostatečně rychle rozšířen.

Nejhorší, co se může stát, je někdy to nejlepší

Při úzké spolupráci se svým týmem sledoval David Braun v práci jednoho ze svých návrhářů a pomocí sady nástrojů vyrobených na míru mu pomohl urychlit proces navrhování. To přimělo Davida přemýšlet. V té době nikdo nic takového nedělal úspěšně, byl to koncept, který musel být prokázán.

Návrhář měl vášeň pro kreslení příšer, stále je kreslil. Vyhledali tedy doménu a bylo to zdarma. Takto se narodil TemplateMonster.com.

Vývoj loga TemplateMonster

První týden provozu? Prodali PSD šablony v hodnotě 70 000 dolarů, a to pouze jejich propagací na různých online fórech.

Zní to naprosto šíleně pro rok 2002. Ale… jak se ukázalo, 90% těchto peněz byly podvody, které pocházely z odcizených kreditních karet. Banka zrušila svůj účet a žádný z zpracovatelů karet s nimi už nebude spolupracovat.

Postupem času as Davidovým zásahem se věci ustálily a úroveň podvodů klesla. Ve stejné době tým začal prověřovat každou transakci, některé zneplatnit a nakonec vyčistit své účty.

Druhým rokem byl obrat TemplateMonster kolem 300 000 dolarů. Podařilo se jim sestavit kolem 300 šablon a byli jedinými na trhu bez skutečné konkurence. Všechny tyto peníze byly reinvestovány a podnikání bylo standardizováno.

Rozdělili proces návrhu tak, aby se replikoval rychleji – každý návrhář měl nyní na starosti jeden prvek, takže mohli hromadně vyrábět. V roce 2003 začal dělat Flash, který se rychle stal jejich hlavním tokem příjmů.

To opravdu utvářelo obchod a museli si najmout více vývojářů Flash, aby vytvořili návrhy. Na vrcholu dosáhl TemplateMonster 20 000 šablon založených na formátu Flash a firma prosperovala. 70% příjmů bylo generováno programem Flash sama.

70% příjmů TemplateMonster bylo generováno programem Flash

Ale jak se říká – dobré věci netrvají věčně.

V roce 2006 byl TemplateMonster zasažen soudní cestou za práva na obraz, odhadovanou na náhradu škody ve výši 109 milionů USD. Byli obviněni z prodeje šablon webových stránek, které obsahovaly fotografie chráněné autorskými právy. TemplateMonster se tehdy určitě naučil tvrdou lekci.

Zde jsou Davidovy úvahy o problémech s autorskými právy na obrázky v komunitě WordPress:

Toto je velmi komplikovaná součást podnikání. Většina autorů motivů používá tzv "volný, uvolnit" obrázky, licencované na základě licence Creative Commons. Neuvědomují si však, že autor může tuto licenci kdykoli změnit a že pokud někdo v budoucnu změní licenci, může být odpovědný až za 150 000 $ za porušení.

Jak to funguje? (1) Někdo nahraje na Flickr obrázek, který není jeho. (2) Dostanete to pod to, co si myslíte, že je CC. (3) Poté vás vloží původní držitel autorských práv a žaluje vás.

Neexistuje univerzální řešení, jak se chránit před takovými případy, ale jako preventivní opatření bych alespoň legálně ověřil důkaz, že obrázky byly v době, kdy jste si je stáhli, dostupné pod Creative Commons. Alespoň vám dává šanci stát se "nevinný porušovatel" u soudu.

Není dost problémů?

V roce 2010 napsal Steve Jobs otevřené písmeno čímž se celý průmysl Flash snižuje. Brzy lidé přestali kupovat šablony úplně a prodeje pro MonsterMonster závislé na Flash rychle klesly.

David Braun opět čelil vnějším hrozbám, které ovlivňovaly podnikání. Byli nuceni přejít na HTML, což znamenalo začít od nuly. Neměli žádné šablony HTML, nikdo ve společnosti nedělal HTML. Nemohli jen vyhodit všechny a najmout nové lidi – znamenalo by to vzdát se veškeré práce na vybudování skvělého týmu.

Rozhodli se proto vyškolit vývojáře Flash do vývojářů HTML. Tato volba nebyla zaměřena na peníze, ale na lidi. Na jeden rok přestali být ziskoví a žili z úspor. To se také časově shodovalo s přechodem na trh a se zahájením přijímání externích produktů na jejich platformu.

Rozrušení HTML v roce 2010 bylo pro společnost obtížné, ale David si uvědomil, že nemohou pokračovat bez pevného obchodního systému, který by je mohl chránit před budoucími změnami na trhu. Začali restrukturalizovat podnikání, definovat jeho hodnoty a optimalizovat (číst automatizovat) jeho procesy.

Tato část je moje oblíbená a myslím si, že by mohlo být užitečné pro mnoho společností, které rychle rostou a jsou nuceny expandovat. To, co tito chlapi udělali, není recept na jakoukoli firmu, která potřebuje reorganizaci, ale je to příklad modelu, který prokázal svůj potenciál a přinesl výsledky..

Restrukturalizace podniku, krok za krokem

Aby David začal reorganizovat společnost, musel udělat krok zpět od každodenního provozu, uvolnit svůj rozvrh a vyčlenit několik hodin denně na systematizaci společnosti. Také si uvědomil, že to nemůže udělat sám a potřebuje pomoc.

Dva z jeho manažerů byli vysláni, aby se specializovali na obchodní analytiku. Ponořili se do různých procesů, strávili čas se všemi zúčastněnými stranami a začali sestavovat mapu podnikání:

  • co se děje uvnitř každého oddělení,
  • jak se rozhodují,
  • jaké procesy jsou duplikovány,
  • kde jsou mezery atd.

Velká výzva k reformě systému se týkala mezinárodní povahy operací. Společnost s několika pobočkami v různých časových pásmech a mluvící různými jazyky. A všichni tito lidé museli být sladěni se stejnými operačními standardy.

Náš současný personál je 427 lidí včetně dodavatelů. Není příliš fantastická věc, abychom zvládli tolik lidí, kteří se nacházejí v různých časových pásmech a hovoří různými jazyky, ale to je to, co musíme udělat, abychom zůstali v podnikání. Nedokážu si představit náš život bez firemního portálu, který používáme. To se nazývá bitrix24.com, obsahuje všechny potřebné nástroje pro provoz společnosti (chat, VoIP hovory, CRM, lehké ERP, nástroje pro řízení projektů, fórum atd.).

Další zásadní transformace společnosti se týkala toho, jak všichni sdílejí stejné myšlení. K tomu použili Vyvážený systém skóre, technika řízení pro sladění akcí zaměstnanců s cíli společnosti. To znamenalo individuální rozhovory, mnoho setkání Skype a výzvy k dosažení společné vize.

Jak jste si možná všimli, David Braun se rád pohybuje rychle. Abychom dosáhli společné vize pro každého zaměstnance v organizaci, potřebovali zkratku.

Šli pro vedoucí v organizaci – lidi, kteří mají větší vliv na ostatní a kteří by mohli šířit poselství přímo. Použili profilovací test DISC Personality, aby našli tyto vlivníky, kteří by pak mohli zmocnit zbytek týmu.

Bylo vybráno a vyškoleno pět lidí. Vydali se sdělit zprávu dalším deseti lidem, kteří ji pak šířili dalším.

Výsledkem je, že TemplateMonster má pro zaměstnance velmi silná pravidla, vedoucí z nich:

Všechno, co děláte v práci, je VÁŠ. Pokud jste udělali něco opravdu dobrého – lidé se na vás budou cítit hrdí. Udělali něco špatného – lidé o vás budou myslet špatně.

Nic neděláte jen proto, že vám za to někdo zaplatí. Lidé tráví v práci přinejmenším stejné množství času jako s rodinou (obvykle i více), takže je hloupé nezodpovědět za něco, za co strávíte 1/3 svého života.

(…)

Pokud chcete něčeho dosáhnout, přestaňte sedět a přemýšlejte, jak jste inteligentní, udělejte něco, abyste provedli svůj nápad a udělali dojem na každého něčím, co funguje, ne něčím, co zní jako by to fungovalo.

Zákaznická podpora – nové paradigma

Interní restrukturalizace přišla s novým přístupem na trh.

Všechny rutinní operace by měly být automatizované a lidé by se měli soustředit na tvůrčí část své práce. Hodně experimentujeme s takzvanými "atomový design" koncept, kde design sestává z malých částí (atomů) a navzájem se shodují bez ohledu na to, v jakém pořadí je dáte dohromady. Můžeš více o tomto konceptu od jeho tvůrce.

Věřím, že pokud bude proveden správně, můžeme získat generátor designu, který bude produkovat návrhy, což by bylo velmi obtížné rozpoznat, že je vytvořeno strojem.

Stejně jako v případě jiných kreativních úkolů již používáme mnoho automatizace (kontrola témat, automatizovaná kontrola kvality, testování zatížení, balení produktu atd.).

Jak se náklady na získávání zákazníků začaly zvyšovat, museli hledat nové způsoby, jak oslovit uživatele. Už vyzkoušeli a pokryli všechny klasické techniky online marketingu.

Příležitost ke zlepšení věcí přišla z nečekaného směru – zákaznická podpora. V té době byla podpora považována za odpovědnost, něco, co spotřebuje čas a peníze, ne něco, co by mohlo přinést hotovost. Takže David Braun znovu posunul vizi společnosti a objevil, jak dělají věci.

Pamatuji si, že jsme měli čistě transakční obchodní model, když lidé navštívili váš web, koupili šablonu a vy na ně zapomněli a zapomněli na vás. Dnes to už nemůžeme udělat.

Především proto, že náklady na pořízení zákazníka se každý rok téměř zdvojnásobí. Za druhé, pokud budete udržovat spojení se svými zákazníky i poté, co dokončí web na základě šablony, otevře se vám mnoho příležitostí pro vzestup a křížový prodej. Musíte udělat vše pro to, abyste se stali důvěryhodným zdrojem poradenství pro zákazníka.

Pokud jste dostatečně úspěšní, lze celoživotní hodnotu zdvojnásobit nebo dokonce ztrojnásobit, aniž byste museli hodně platit za placenou reklamu. Z tohoto důvodu investujeme značné prostředky do zákaznické podpory. V současné době zaměstnáváme 65 lidí pracujících 24/7 a jsou k dispozici prostřednictvím live chatu.

20% příjmů se vynakládá na platy podpůrných pracovníků, takže jejich udržení se stalo prioritou. To formovalo celý proces najímání nových lidí, jejich školení a udržování jejich zapojení do jejich práce.

Takto se to dělá:

Místo personálního výzkumu, rozhovorů a hodnocení získají noví lidé týden "placená zkušební doba." Každý nový zaměstnanec je přidělen mentorem, který je připravuje na zkoušku. Na konci týdne, pokud osoba selže, je povolán mentor a osoba je mimo.

Další zkouška se koná u dvouměsíční známky (to se děje skutečně pro každého, nejen v oddělení podpory). Mentor prochází danou osobou specifickými procesy a učí jim vše, co potřebuje vědět. Po této zkušební době se osoba usadí a stane se členem týmu.

Každý zaměstnanec také získává své vlastní KPI (klíčové ukazatele výkonnosti), které měří, jak jsou denně efektivní. Myslím, doslova, na konci každého dne, uvidíte, jak dobře jste dosáhli, jak produktivní byl váš den a jak to ovlivní váš plat.

Podpora je nyní považována za akviziční kanál. Když jsou lidé spokojeni s pomocí, kterou dostávají, doporučují službu svým přátelům, je to tak snadné. A funguje to. Podpora nyní dosahuje přibližně 25% výnosu TemplateMonster. To znamená kolem 750 000 dolarů.

TemplateMonster a komunita WordPress

WordPress, PrestaShop a Moto CMS jsou nejoblíbenější platformy na TemplateMonster, přičemž WordPress přidává až 1800+ témat.

Podnik se hodně změnil, protože TemplateMonster byl tvůrcem šablon zaměřených na Flash. Právě teď se stále více mění model pouze pro tržiště. Témata WordPress generují 30% příjmů, což z něj činí klíčovou součást podnikání.

Zeptal jsem se Davida, jestli se komunita WordPress liší od ostatních uživatelů TemplateMonster nějakým způsobem:

Upřímně, původně jsme s komunitou nezačali dobře. Jako obchodní firma jsem nerozuměl hodnotě a zprávám, které vám svět otevřených zdrojů přináší. Takže během prvních pěti let, kdy jsme byli na trhu, jsme cucal :). Po návštěvě několika WordCampů, rozhovoru s chytrými lidmi, vidění skvělých modelů obchodních rolí v komunitě jsme změnili náš přístup.

Začali jsme hrát v komunitě otevřenou roli, hodně jsme přispěli k rozvoji WordPress, vydali jsme pod GPL náš centrální WordPress Framework (Cherry Framework), spoustu pluginů a témat. Vypadá to, že se po nějaké době vyplatí. Lidé si vás všimnou, respektují vaše příspěvky a používají vaše produkty.

WordPress je pro TemplateMonster prioritou od roku 2011 (viz 10 let výročí infographic) a David Braun se stal jednou z osobností komunity WordPress.

Zde je tým TemplateMonster na adrese WordCamp Kyjev 2016:

Jak si naši kolegové z Ukrajiny užili @WordCampKyiv 2016 – první úředník #WordCamp na Ukrajině pic.twitter.com/Ivcp1pdrIl

– TemplateMonster (@templatemonster) 1. října 2016

Nikdy jsem se nedostal k části, kde David Braun vstoupil do vojenské a politické arény na Ukrajině, aby pomohl s modernizací armády. A ten příběh je ještě úžasnější než to, co udělal s TemplateMonster. Možná někdy jindy…

Chtěl bych nyní zavřít a poděkovat Davidovi za jeho bleskově rychlé e-maily a za účast na celé této záležitosti!

Pokud byste chtěli požádat Davida, slíbil, že se k komentářům připojí a odpoví zpět. Děkuji za přečtení!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Это интересно
    Adblock
    detector