Co je Gatsby? Je to WordPress konkurent?

Co je Gatsby? Je to WordPress konkurent?

Co je Gatsby? Je to WordPress konkurent?
СОДЕРЖАНИЕ
02 июня 2020

Co je Gatsby


S tolika možnostmi, jak v roce 2020 vytvořit web nebo blog, je nová věc zvaná Gatsby – nejmladší hráč ve hře, který by mohl být jen schůdnou alternativou k klasickým cestám WordPress, Joomla a mnoha. Nebo je to? Co je vlastně Gatsby? Jak snadné je nastavit a nasadit web na Gatsby? Jak se Gatsby porovnává s WordPress? Na to je mnoho otázek.

Toto je krok za krokem průvodce, jak začít s Gatsby, plus jak to porovnává vs WordPress. Na konci tohoto příspěvku byste měli být schopni odpovědět, zda Gatsby vyhovuje vašim potřebám na vašem webu.

Co je Gatsby?

Gatsby

Nejjednodušší odpověď na "co je Gatsby" otázka zní: Gatsby (aka. GatsbyJS) je generátor statického webu, který je postaven na ReactJS.

Ve své nejjednodušší definici je statický web skupina HTML stránek, která při návštěvě prohlížeče nevytáhne žádná data z databáze. Statický web tedy vypadá pro každého návštěvníka stejně. Načítání statických webů je také rychlejší, protože server odesílá stejnou odpověď každému návštěvníkovi. Nemůžete však přizpůsobit obsah návštěvníkům.

Na druhé straně je web hostovaný s WordPress dynamický, což znamená, že zobrazený obsah závisí na návštěvníkovi. Server analyzuje každou žádost a rozhodne, jak reagovat.

�� Myšlenka a "statický web WordPress" je něco, co jsme prozkoumali v jednom z předchozích příspěvků na tomto blogu – aka. bezhlavé WordPress. Gatsby je další technologie, která umožňuje statický WordPress nebo statickou alternativu k WordPress.

Začínáme s Gatsby

Dobře, nyní, když víme, co je Gatsby, pojďme se naučit, jak s tím začít co nejlépe:

Gatsby je postaven s React, takže je potřeba určitá znalost JavaScriptu a jeho frameworků, než budete moci opravdu zasáhnout. Zde je výukový program o JavaScriptu pro vývojáře WordPress.

Než vytvoříte vývojovou verzi svého webu na Gatsby, Prvním krokem je připravit systém na instalaci Gatsby. Jelikož je Gatsby postaven s Reactem, správa balíčků se provádí pomocí npm, které je součástí jakékoli instalace NodeJS..

Pokud váš vývojový stroj běží na Windows nebo MacOS, můžete jednoduše použít jeden z instalátory na stránce stahování NodeJS. V prostředí Linux můžete k instalaci použít instalátor balíků jako yum nebo apt.

aktualizace sudo apt
sudo apt install nodejs npm

Gatsby navíc vyžaduje, abyste nainstalovali Git, nástroj pro správu verzí, jako předpoklad pro vytvoření vývojové webové stránky. Vydejte se na stáhnout stránku git získat instalační program. Pokud již používáte agenta GUI pro Git, jako je GitHub Desktop nebo SourceTree, možná budete muset nainstalovat Git samostatně, abyste jej mohli použít jako příkaz na terminálu.

S nainstalovanými požadavky jste konečně připraveni nainstalovat Gatsby! Tady je průvodce rychlým startem z dokumentace Gatsby.

Otevřete příkazový řádek NodeJS, který je součástí aplikace ve Windows, kterou můžete spustit z nabídky Start. V systému založeném na Unixu, jako je Linux nebo MacOS, můžete do terminálu zadat příkaz nodejs a spustit příkazový řádek NodeJS. Chcete-li nainstalovat GatsbyJS, použijte instalační program npm. Volba -g zpřístupní balíček všem uživatelům ve vašem systému.

npm install -g gatsby-cli

Instalátor se postará o všechny závislosti balíčku. Jakmile je instalace úspěšná, jste připraveni vytvořit svůj první web GatsbyJS.

Vytvořte svůj první web Gatsby

Chcete-li vytvořit web Gatsby, musíte spustit následující příkaz v příkazovém řádku NodeJS.

gatsby new my-site

Toto je krok, který vyžaduje Git. Když vytvoříte novou instanci Gatsby, klonuje data z výchozí téma startéru Gatsby a uloží jej do adresáře my-site. V následující sekci si probereme startovací témata Gatsby.

Chcete-li zobrazit náhled vývojové verze webu, změňte aktivní adresář na nově vytvořený adresář my-site a spusťte vývojový server.

cd můj web
gatsby rozvíjet

Když dostanete zprávu o úspěchu, přejděte na http: // localhost: 8000 a zkontrolujte aktuální verzi svého webu. Pravděpodobně to bude vypadat takto:

První stránka

Než provedeme jakékoli změny obsahu, projdeme procesem vytváření produkčního sestavení pro web. Chcete-li zahájit vytváření statických stránek pro váš web, použijte následující příkaz:

Gatsby build

Všimněte si, že statické soubory jsou vytvářeny ve veřejném adresáři na mém webu. Chcete-li spustit místní server HTML pro zobrazení webu ve statické formě připravené k výrobě, musíte použít následující příkaz. Před spuštěním obsluhy je třeba použít příkaz build.

gatsby sloužit

Jak je uvedeno ve zprávě o úspěchu, můžete přejít na http: // localhost: 9000 a zkontrolovat statickou verzi nově vytvořeného webu..

Gatsby předkrmy a témata

Když jste nainstalovali váš prázdný web Gatsby, klonovalo to výchozí startovací šablona z GitHubu. Startéry jsou plně funkční weby Gatsby, které lze klonovat a znovu použít prostřednictvím rozhraní Gatsby CLI. Můžete si představit startér jako počáteční šablonu, na které bude váš web stavět. Komunita GatsbyJS vytvořila mnoho předkrmů, přičemž má na paměti různé potřeby, jako je blogování, elektronický obchod a dokumentace..

Gatsby tvrdí startovací knihovna dokumentovat všechny předkrmy, které může člověk použít. Od dubna 2019 je na výběr více než 150 předkrmů!

předkrmy gatsby

Zatímco začátečníci poskytují uživatelům skvělou platformu k vytváření webových stránek prakticky v žádném okamžiku, ve vážnějších vývojových scénářích to není opravdu skvělý nápad. Hlavním důvodem je neschopnost aktualizovat startéry v průběhu času.

Koncem roku 2018, Gatsby představil koncept témat. Umožnilo použití souboru gatsby-config.js k vytvoření opakovaně použitelného motivu. To je obrovská změna v tom, co je Gatsby a co je schopno, zejména ve srovnání s WordPress.

Tady je komunita vývojářů pro témata Gatsby se však musí hodně udělat, abychom se dostali k tématům připraveným k výrobě – ​​něco, co s WordPress vůbec není problém.

Přechod na Gatsby

Nejjednodušší způsob, jak přijímat příspěvky do Gastby, je přes Markdown. Bez ohledu na blog, který možná máte, je třeba výsledky exportovat do formátu Markdown a poté vše migrovat do Gatsby.

Jak již bylo řečeno, většina webových platforem, včetně WordPressu, nenabízí export Markdown z krabice, takže budete muset nejprve exportovat svůj obsah do HTML nebo XML a teprve poté vše převést na Markdown. Až budou vaše Markdown stránky připraveny, tady je průvodce přidáním seznamu příspěvků Markdown na Gatsbyho.

Pokud máte na vývojovém počítači nainstalovány WordPress a Gatsby, možná budete chtít prozkoumat balíček gatsby-wordpress-migrate v npm. Stránka balíčku obsahuje pokyny, jak postupovat migrovat z WordPress.

Kromě toho může být migrace z nedávné verze WordPress snadnější pomocí rozhraní WordPress REST API. Zde je krok za krokem průvodce jak používat GraphQL a WordPress Rest API pro získávání příspěvků z vašeho blogu WordPress na Gatsbyho.

Gatsbyho klady a zápory

Používání Gatsby má určité výhody, které mohou oslovit potenciální uživatele. Web vytvořený pomocí Gatsby je v podstatě jednostránková aplikace. To znamená, že kliknutí na interní odkaz nevytváří potřebu načíst zcela nový prostředek, což zase ušetří spoustu požadavků HTTP. Ve WordPress musíte dodržovat určité doporučené postupy, abyste se ujistili, že váš web je optimalizován pro rychlost nebo že jsou vaše obrázky také optimalizovány..

Například v Gatsby je optimalizace obrazu automatická. Pro začátečníky Gatsby odstraní všechna metadata z obrázků, změní jejich velikost a komprimuje a také implementuje líné načítání! Ve WordPressu doporučujeme používat službu jako Optimole pro optimalizaci obrazu.

Gatsby dále provádí další úkoly, jako je sdružování a minifikace zdrojů na vašem webu před jejich zobrazením. A konečně, protože je web statický, každá aktualizace se projeví v produkční verzi, jakmile dorazí push.

Celkově jsou statické weby také bezpečnější, protože hacker v zásadě není, kam by se mohl vloupat – kromě rozbití samotného serveru. S WordPress získává každý přístup k zásadně syrovým souborům PHP, které mohou být zranitelné vůči různým útokům. Vzhledem k tomu, že mnoho webů WordPress používá více než 20 pluginů současně, existuje přiměřená šance, že jeden z těchto pluginů bude využit a použit jako brána k proniknutí na váš web. Jako by se to stalo tak dávno s pluginem P3.

Gatsby vs WordPress

V tuto chvíli můžeme všichni pochopit základní rozdíly mezi Gatsby a WordPress – jeden je statický generátor webových stránek a druhý je plně funkční dynamický webový server a CMS, ale podívejme se hlouběji na jednotlivé aspekty každého z nich:

Snadnost vytvoření nového webu pomocí Gatsby vs. WordPress

Ve srovnání s WordPress bych řekl, že instalace Gatsby vyžaduje podobnou úroveň dovedností. Před instalací WordPress potřebujete v WordPress webový server (Apache), PHP a databázi nainstalovanou.

To platí zejména v případě, že diskutujeme o instalaci WordPress pro vývojové účely – což znamená, že budete pravděpodobně muset nainstalovat WordPress ručně a nevyužijte připravenou instalaci WordPress vašeho webového hostitele.

Snadnost vytvoření prázdné stránky s Gatsby vs WordPress

Co se týče toho, co je Gatsby, ve srovnání s WordPress je vytvoření prázdného webu s Gatsby trochu obtížnější, protože zahrnuje použití terminálu.

V programu WordPress máte pěkného průvodce instalací, který vás pěkně provede jednotlivými kroky, a jediné, co musíte udělat ručně, je připravit databázi.

Jak se témata Gatsby porovnávají s WordPressem?

Vzhledem ke zralosti projektu WordPress si můžete vybrat ze široké nabídky témat WordPress. Pokud přepnete na Gatsby, jsou vaše možnosti velmi omezené, pokud si nepřejete rozvíjet téma od nuly.

Nemluvě o tom, instalace a přepínání témat ve WordPressu je super jednoduché a jejich přizpůsobení není ani tak obtížnější, i když máte absolutně nulové znalosti programování..

Celkově se jedná o tematické oddělení, které není soutěží. Dominuje WordPress.

Závěr

Dobře, doufám, že jste našli svou odpověď na "co je Gatsby?" dotaz zde. Celkově Gatsby představuje opravdu zajímavou alternativu pro lidi, kteří jsou unaveni WordPressem nebo prostě chtějí vyzkoušet, co je tam venku.

Zatímco WordPress je jasným vítězem, pokud jde o popularitu, komunitu, snadné použití a celkovou funkčnost celé platformy, Gatsby ve své nativní podobě poskytuje také některé vynikající funkce..

Tento projekt je stále velmi mladý a pravidelně přidává nové funkce. Abychom však mohli plně využít dobroty v Gatsby, musíme se pohodlně obejít kolem JavaScriptu a Reactu, což by mohlo být největší překážkou přijetí Gatsby širší komunitou..

Nezapomeňte se připojit k našemu havarijnímu kurzu při urychlení vašeho webu WordPress. Pomocí několika jednoduchých oprav můžete zkrátit dobu načítání až o 50–80%:

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Это интересно
    Adblock
    detector